Прејди на содржината

Алушта (општина)

Координати: 44°40′2″N 34°23′52″E / 44.66722° СГШ; 34.39778° ИГД / 44.66722; 34.39778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Алушта
Алуштинська міська рада
Општина
Карта
Местоположба на Алушта на картата на Крим
ЗемјаСпорно:
РепубликаКрим
Поделба
Површина
 • Вкупна600 км2 (200 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно52,318
 • Густина0,087/км2 (0,23/ми2)
Час. појасMSK (UTC+3)
Повикувачки број380-6560-
Мреж. местоalushta.rk.gov.ru

Општина Алушта (украински: Алуштинська міська рада, руски: Алуштинский горсовет, кримскотатарски: Aluşta şeer şurası), официјално „територија управувана од градскиот совет Алушта“, позната и како Голема Алушта — еден од 25-те региони на Автономната Република Крим, територија признаена од мнозинството земји како дел од Украина, но анексирана од Русија како Република Крим. Население: 52.318 (Попис од 2014 година)Предлошка:Crimea-census2014.

Тоа е туристички регион, сместен на јужниот брег на Крим - една од најпознатите рекреативни територии на поранешниот Советски Сојуз.

Историја[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Алушта првично вклучувал единствена населба - градот Алушта, кој бил град на регионална подреденост до 1964 година. Регионот Алушта е формиран на 3 декември 1920 година[1].

Во 1964 година, регионот Алушта бил укинат и територијално проширен како Градскиот совет на Алушта во рамките на Украинска ССР, а Алушта, соодветно, станал главен град[2]. Во 1991 година станал дел од Автономна Република Крим во составот на Украина.

Од 2014 година, Општина Алушта била вклучена во составот на Русија, како дел од нејзината анексија на Крим.

На 17 јули 2020 година, парламентот на Украина, кој не го признава припојувањето на Крим кон Руската Федерација, усвоил резолуција за нова мрежа на области во земјата, која треба да ги обедини териториите на поранешните градски општини Алушта и Јалта во новоформираната област Јалта, но оваа одлука не стапува на сила во рамките на украинското законодавство сè додека не се врати Крим во општа надлежност на Украина[3].

Население[уреди | уреди извор]

Според Пописот на население во Украина во 2001 година, општината имала 52.215 луѓе. Етничкиот состав на населението било како што следува[4]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Г.С. Перепелица. «Алушта. Исторический очерк»: Годы мирного социалистического развития ([www.krimoved-library.ru/books/alushta-istoricheskiy-ocherk6.html])
  2. „Алушта. Историческая справка“. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 2020-11-19.
  3. Про утворення та ліквідацію районів
  4. Дністрянський М. С. Етнополітична географія України. Львів: Літопис, 2006. С.452-453.