Саки (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Саки
Сакська міськрада
Општина
Знаме на Општина СакиГрб на Општина Саки
ДржаваСпорно:
Местоположба во РусијаКрим Република Крим
Местоположба во УкраинаКрим Автономна Република Крим
Административен центарСаки
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникОлех Клиуј[1] (ПР)
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно25,146
 • Густина0,87/км2 (2,2/ми2)
Часовен појасМСК (UTC+3)
Повикувачки број+380 6563
Мреж. местоhttp://saki-rada.gov.ua

Општина Саки (украински: Сакська міськрада) е една од 25-те региони на Полуостровот Крим, во моментов е предмет на територијален спор помеѓу Руската Федерација и Украина. Регионот се наоѓа на западниот брег на Крим на брегот на Црното Море. Негов административен центар е градот Саки. Во 2014 година, населението било 25.146.[2]

За разлика од другите региони и општини на Крим кои содржат низа други населени места под нејзина јурисдикција, Општината Саки се состои само од нејзиниот административен центар Саки.

Име[уреди | уреди извор]

Општината Саки е позната и по своите две други домородни официјални имиња; на руски како „Сакский горсовет“, и на кримскотатарски како „Сак шеер шураси“. Разговорично, општината е позната како „територија управувана од Градскиот совет на Саки (украински: Сакська міська рада)

Административни поделби[уреди | уреди извор]

Во рамките на административните поделби на Русија, Саки, заедно со голем број рурални локалитети, е вклучен одделно како град со републиканско значење Саки - административна единица со статус еднаков на окрузите.[3] Како општински оддел, градот со републичко значење Саки е вграден како Градски Округ Саки.[4]

Во рамките на административните поделби на Украина, Саки е вграден како град со републичко значење Саки.[2] Украина нема општински оддели.

Власт[уреди | уреди извор]

Членовите на Градскиот совет на Саки се избираат на секои четири години, со 21 советник избран во единици со еден мандат и 21 советник во област со повеќе мандати.[5]

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението на Општината Саки било 28.522 според пописот во Украина во 2001 година и 25.146 во 2014 година според пописот на Крим во 2014 година.

Резултатите од составот на народноста во регионот на пописот во 2001 година биле како што следува:

Сите други народности ги зазеле преостанатите 4,8 проценти.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Saky City Council“. Regions of Ukraine and their Structure (украински). Verkhovna Rada. Посетено на 19 ноември 2020.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 Чисельність наявного населення України (украински). State Service of Statistics. Архивирано од изворникот на 2019-04-03. Посетено на 19 ноември 2020.
  3. Law of the Republic of Crimea #35-ZRK
  4. Law of the Republic of Crimea #15-ZRK
  5. „Saky City Municipality“. Official site of the Saky City Municipality. Архивирано од изворникот на 8 јули 2013. Посетено на 19 ноември 2020.
  6. „Linguistic composition of the population“. Main Department of Statistics of the Autonomous Republic of Crimea (руски). Архивирано од изворникот на 2 јули 2013. Посетено на 19 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]