Саки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саки
Саки
Saq
Знаме на
Знаме
Грб на
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Крим" nor "Шаблон:Location map Крим" existsМестоположба на Саки во Крим
Координати: 45°8′1″N 33°34′38″E / 45.13361° СГШ; 33.57722° ИГД / 45.13361; 33.57722Координати: 45°8′1″N 33°34′38″E / 45.13361° СГШ; 33.57722° ИГД / 45.13361; 33.57722
Земја Русија (дефакто)
 Украина (деjуре)
Република Крим
ОпштинаСаки
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2012)
 • Вкупно23.741
 • Густина983,52/км2 (254,730/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.96500 — 96509
Повик. бр.+380 6563

Саки (украински и руски: Са́ки, кримскотатарски: Saq) — град во Република Крим, Русија. Населението брои 29.416 жители (2001). Градот е една од најважните бази на Украинската морнарица.[1] Другите клучни бази се во Одеса, Новоозерно и Севастопол.

Како и целиот Крим, припадноста на градот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Воена морнарица на Армијата на Украина (англиски)
  2. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]