Сачки реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сачки реон
Сакський район
Реон
Воздушната база кај Новофедоривка, Сачки округ
Воздушната база кај Новофедоривка, Сачки округ
Знаме на Сачки реон
Знаме
Амблем на Сачки реон
Амблем
ДржаваСпорно:
РепубликаКрим
Главен градСаки
Површина
 • Вкупна2.257 км2 (871 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно76.489
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Часовен појасМСК (UTC+3)
Повикувачки број+380-6563
Мреж. местоhttp://sakirs.ru

Сачки реон (украински: Сакський район, руски: Сакский район, кримскотатарски: Saq rayonı) е еден од 25-те региони на Автономната Република Крим, територија признаена од мнозинството земји како дел од Украина и вметната од Русија како Република Крим. Негов административен центар е градот Саки, кој не е дел од областа. Население е 76,489 жители според пописот на населението во 2014 година.

Округот ја вклучува населбата од урбан тип, Новофедоривка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Navy of the Armed Forces of Ukraine

Надворешни врски[уреди | уреди извор]