Прејди на содржината

Армјанск

Координати: 46°6′53″N 33°41′26″E / 46.11472° СГШ; 33.69056° ИГД / 46.11472; 33.69056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Армјанск
Армянск
Армянськ
Ermeni Bazar
Станбени згради во Армјанск
Станбени згради во Армјанск
Знаме на АрмјанскГрб на Армјанск
Армјанск is located in Crimea
Армјанск
Армјанск
Местоположба на Армјанск во Крим
Координати: 46°6′53″N 33°41′26″E / 46.11472° СГШ; 33.69056° ИГД / 46.11472; 33.69056
Земја Русија (де факто)
 Украина (де јуре)
Република Крим
ОпштинаАрмјанск
Надм. вис.&100000000000000050000005 м
Население
 • Вкупно22.592
Час. појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.96012 — 96016
Повик. бр.+380-6567
Поранешно имеАрмјански Базар

Армјанск (руски: Армянск, украински: Армянськ, ерменски: Արմյանսկ, кримскотатарски: Ermeni Bazar); порано: Армјански Базар (рус. Армянский База́р) — град во северниот дел на Крим, Русија. Се наоѓа на пристапниот дел кон полуостровот — Перекопскиот Провлак. Населението брои 22.592 жители (2012).[1]

Основан е на почетокот на XVIII век од Ерменци и Грци, дојдени од блискиот град Ор Капи (денес Перекоп). Првото име на Армјанск е Ермени Базар (кримскотатарски: Ermeni Bazar), што значи „Ерменски Пазар“.

Како и целиот Крим, припадноста на градот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[2]

Население

[уреди | уреди извор]
 • 1926 — 2.670 жит. (1.159 Украинци, 614 Руси, 572 Кримски Татари, 157 Евреи, 22 Германци, 14 Ерменци, 6 Грци)
 • 1939 — 3.975 жит.
 • 1989 — 24 833 жит.[3]
 • 2001 — 24.508 жит.
 • 2010 — 22.711 жит.[1]
 • 2011 — 22.592 жит.[1]
 • 2012 — 22.468 жит.[1]

Според податоците од Сеукраинскиот попис на населението во 2001 г., општината Армјанс (градот и три села) броела 26.867 жители. Најголемиот дел од населението се Руси. Подробниот етнички состав бил следниов:

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Государственная служба статистики. Численность наличного населения Украины на 1 января 2012 года“. Архивирано од изворникот на 2012-05-10. Посетено на 2014-03-06.
 2. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.
 3. Крымскотатарская энциклопедия. II том. Л-Я. Составитель проф. Рефик Музафаров. Симферополь, 1995.
 4. Дністрянський М. С. Етнополітична географія України. Львів: Літопис, 2006. С.452-453.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]