Чорноморски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чорноморски реон
Чорноморський район (ук.)
Aqmeçit rayonı (та.)
Реон
Р'т Тархункут, Чорноморски реон
Р'т Тархункут, Чорноморски реон
Знаме на Чорноморски реон
Знаме
Амблем на Чорноморски реон
Амблем
ДржаваСпорно:
РепубликаКрим
Главен градЧорноморске
Површина
 • Вкупна1.509 км2 (583 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно30.500
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Часовен појасМСК (UTC+3)
Повикувачки број+380-6558
Мреж. местоchero.rk.gov.ru

Чорноморски реон (украински: Чорноморський район, руски: Черноморский район, кримскотатарски: Aqmeçit rayonı) е еден од 25-те региони на Крим, во моментов е предмет на територијален спор помеѓу Руската Федерација и Украина. Населението е 30,500 според пописот на населението во 2014 година.

Сместено е на крајниот запад на републиката на Полуостровот Тарханкут. Административен центар на реонот е градот Чорноморске.

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°30′07″N 32°42′09″E / 45.50194° СГШ; 32.70250° ИГД / 45.50194; 32.70250