Советски реон (Крим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Советски реон
Совєтський район
İçki rayonı
Реон
Село Пруди, Советски реон
Село Пруди, Советски реон
Знаме на Советски реон
Знаме
Амблем на Советски реон
Амблем
ДржаваСпорно:
РепубликаКрим
Главен градСоветски
Површина
 • Вкупна1.080 км2 (420 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно31.898
 • Густина30/км2 (76/ми2)
Часовен појасМСК (UTC+3)
Повикувачки број+380-6551
Мреж. местоsovmo.rk.gov.ru

Советски реон (украински: Совєтський район, руски: Советский район, кримскотатарски: İçki rayonı ) е еден од 25-те региони на Крим, во моментов е предмет на територијален спор помеѓу Руската Федерација и Украина. Административен центар на реонот е населбата од градски тип, Советски. Население е 31,898 жители според пописот на населението во 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]