Резолуцијата 68/262 на Генералното собрание на ОН

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резолуцијата A / RES / 68/262 на Генералното собрание на ОН ја усвои на 27 март 2014 година, како резултат на отворени консултации на пленарната седница на 80-то на 68-то заседание на Генералното собрание на ОН. Оваа седница на Генералното собрание на ОН е свикана конкретно да одговори на прашањето на вооружените окупација од страна на Русија на делови на територијата на Украина (Автономна Република Крим, Севастопол).

Документот беше усвоен во одговор на ОН за анексија од страна на Русија на делови на територијата на Украина, и го усвои називот «Територијалниот интегритет на Украина». Во резолуцијата се повтори посветеноста на Генералното собрание на ОН во врска со територијалниот интегритет на Украина во рамките на нејзините меѓународно признати граници и ја истакна невалидноста на Кримската референдум (2014).

Резолуцијата беше поддржан од 100 членки на Обединетите нации. 11 земји гласаа против резолуцијата. Имаше 58 воздржани, а уште 24 држави не учествуваа во гласањето по отсуството на нејзините претставници. Резолуцијата беше воведен од страна на Канада, Костарика, Германија, Литванија, Полска и Украина[1]. Усвојувањето на резолуцијата му претходеше на неуспешни обиди на Советот за безбедност на ОН, кој претходеше свика седум средби за изнаоѓање решение за прашањето на Кримската криза. Како резултат на овие напори беше само ветото на Русија[2].

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UN General Assembly adopts resolution affirming Ukraine's territorial integrity“. Xinhua. 2014-03-28. Посетено на 2014-03-30. (анг.)
  2. „Backing Ukraine's territorial integrity, UN Assembly declares Crimea referendum invalid“. UN. 2014-03-27. Посетено на 2014-03-30. (анг.)