Прејди на содржината

Тамански Полуостров

Од Википедија — слободната енциклопедија

Полуостров Таман е најголемиот полуостров на покраината Краснодар и целиот јужен европски дел на Руската Федерација. Полуостровот е најзападниот дел од покраината Краснодар кој стрчи во морето, а геолошки ја претставува поплавената речна делта на реката Кубан. На север се граничи со водите на Азовското Море, а на југ со Црното Море. На запад се наоѓа превојот Керч, кој ги поврзува овие две води и го дели полуостровот од Република Крим. Во западниот дел на полуостровот, плиткиот залив Таман навлегува во најдлабокиот дел од копното, а северно од него е малку помалиот залив Дина, кој од отвореното море е одделен со тесна Чушка плука, додека на север е Темрјучки залив.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]