Светско првенство во фудбал 2018 - група Г

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2018 - група Г била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Г ќе се одиграат од 17 до 27 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Белгија, Панама, Тунис и Англија.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Г1  Белгија 1 УЕФА Победник на групата Х во УЕФА квалификациите 3 септември 2017 13 2014 Четврто место (1986) 5.
Г2  Панама 4 КОНКАКАФ 3. место во 5. круг на КОНКАКАФ квалификациите 10 октомври 2017 1. 49.
Г3  Тунис 3 КАФ Победник на групата А во КАФ квалификациите 11 ноември 2017 5 2006 Групна фаза (1978, 1998, 2002, 2006) 28.
Г4  Англија 2 УЕФА Победник на групата Ф во УЕФА квалификациите 5 октомври 2017 15 2014 Шампион (1966) 12.

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Г Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Белгија 3 3 0 0 9 2 +7 9
2.  Англија 3 2 0 1 8 3 +5 6
3.  Тунис 3 1 0 2 5 8 -3 3
4.  Панама 3 0 0 3 2 11 -9 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Белгија - Панама[уреди | уреди извор]

Белгија
Панама
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервејрелд
CB 20 Дедрик Бојата
CB 5 Јан Вертонген добил жолт картон во 59-тата минута 59'
RM 15 Томас Мение добил жолт картон во 14-тата минута 14'
CM 7 Кевин Де Бројне добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CM 6 Аксел Витсел заменет 90'
LM 11 Јаник Фереира Караско заменет 74'
RW 14 Дрис Мертенс заменет 83'
LW 10 Еден Азар
CF 9 Ромелу Лукаку
Замени:
MF 19 Муса Дембеле влегол во игра 74'
MF 16 Торган Азар влегол во игра 83'
MF 22 Насер Шадли влегол во игра 90'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес
GK 1 Хаиме Пенедо
RB 2 Михаел Амир Муриљо добил жолт картон во 51-вата минута 51'
CB 5 Роман Торес
CB 4 Фидел Ескобар
LB 15 Ерик Дејвис добил жолт картон во 18-тата минута 18'
DM 6 Габриел Гомес
CM 11 Армандо Купер добил жолт картон во 49-тата минута 49'
CM 20 Анибал Годој добил жолт картон во 57-мата минута 57'
RW 8 Едгар Барсенас добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2' заменет 63'
LW 21 Хосе Луис Родригес заменет 63'
CF 7 Блас Перес заменет 73'
Замени:
FW 9 Габриел Торес влегол во игра 63'
FW 10 Исмаел Диас влегол во игра 63'
FW 18 Луис Техеда влегол во игра 73'
Селектор:
Колумбија Ернан Дарио Гомес

Играч на натпреварот:
Ромелу Лукаку (Белгија)[4]

Помошни судии:
Ангола Жерсон Дос Сантос
ЈАР Закеле Сивала
Четврти судија:
Јапонија Рјуиџи Сато
Video assistant referee:
Германија Бастијан Данкерт

Тунис - Англија[уреди | уреди извор]

Тунис
Англија
GK 22 Муез Хасен заменет 16'
RB 11 Дилан Брон
CB 2 Сјам Бен Јусеф
CB 4 Јасин Мерја
LB 12 Али Малул
CM 13 Ферџани Саси
CM 17 Елјес Схири
CM 9 Анис Бадри
RF 8 Фахредин Бен Јусеф
CF 10 Вахби Хазри заменет 85'
LF 23 Наим Слити заменет 74'
Замени:
GK 1 Фарук Бен Мустафа влегол во игра 16'
MF 14 Мохамед Амине Бен Амор влегол во игра 74'
FW 19 Сабер Халифа влегол во игра 85'
Селектор:
Набил Малул
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер добил жолт картон во 33-тата минута 33'
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
DM 8 Џордан Хендерсон
CM 20 Деле Али заменет 80'
CM 7 Џеси Лингард заменет 90+3'
RM 12 Киеран Трипиер
LM 18 Ешли Јанг
CF 10 Рахим Стерлинг заменет 68'
CF 9 Хари Кејн
Замени:
FW 19 Маркус Рашфорд влегол во игра 68'
MF 21 Рубен Лофтус-Чик влегол во игра 80'
MF 4 Ерик Дајер влегол во игра 90+3'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[6]

Помошни судии:
Колумбија Александер Гусман
Колумбија Кристијан де ла Крус
Четврти судија:
Костарика Рикардо Монтеро
Video assistant referee:
Колумбија Сандро Ричи

Белгија - Тунис[уреди | уреди извор]

Белгија
Тунис
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервејрелд
CB 20 Дедрик Бојата
CB 5 Јан Вертонген
RM 15 Томас Мение
CM 7 Кевин Де Бројне
CM 6 Аксел Витсел
LM 11 Јаник Караско
RF 14 Дрис Мертенс заменет 86'
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 59'
LF 10 Еден Азар заменет 68'
Замени:
MF 8 Маруан Фелаини влегол во игра 59'
FW 21 Миши Батшуаји влегол во игра 68'
MF 17 Јури Тилеманс влегол во игра 86'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес
GK 1 Фарук Бен Мустафа
RB 11 Дилан Брон заменет 24'
CB 2 Сјам Бен Јусеф заменет 41'
CB 4 Јасин Мерја
LB 12 Али Малул
CM 7 Саиф-Един Хауи
CM 17 Елјес Схири
CM 13 Ферџани Саси добил жолт картон во 14-тата минута 14' заменет 59'
RF 8 Фахредин Бен Јусеф
CF 10 Вахби Хазри
LF 9 Анис Бадри
Замени:
DF 21 Хамди Нагез влегол во игра 24'
DF 3 Јоан Беналуан влегол во игра 41'
FW 23 Наим Слити влегол во игра 59'
Селектор:
Набил Малул

Играч на натпреварот:
Еден Азар (Белгија)[8]

Помошни судии:
САД Кори Роквел
Ел Салвадор Хуан Сумба
Четврти судија:
Уругвај Андрес Куња
Video assistant referee:
САД Марк Гајгер

Англија - Панама[уреди | уреди извор]

Англија
Панама
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
DM 8 Џордан Хендерсон
CM 21 Рубен Лофтус-Чик добил жолт картон во 24-тата минута 24'
CM 7 Џеси Лингард заменет 63'
RM 12 Киеран Трипиер заменет 70'
LM 18 Ешли Јанг
CF 10 Рахим Стерлинг
CF 9 Хари Кејн заменет 63'
Замени:
FW 11 Џејми Варди влегол во игра 63'
DF 17 Фабијан Делф влегол во игра 63'
DF 3 Дани Роуз влегол во игра 70'
Селектор:
Гарет Саутгејт
GK 1 Хаиме Пенедо
RB 2 Микаел Муриљо добил жолт картон во 72-рата минута 72'
CB 5 Роман Торес
CB 4 Фидел Ескобар добил жолт картон во 44-тата минута 44'
LB 15 Ерик Дејвис
DM 6 Габриел Гомес заменет 69'
CM 11 Армандо Купер добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CM 20 Анибал Годој заменет 62'
RW 8 Едгар Барсенас заменет 69'
LW 21 Хосе Луис Родригес
CF 7 Блас Перес
Замени:
MF 19 Рикардо Авила влегол во игра 62'
FW 16 Абдиел Аројо влегол во игра 69'
DF 23 Фелипе Балој влегол во игра 69'
Селектор:
Колумбија Ернан Дарио Гомес

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[10]

Помошни судии:
Мароко Редуан Ашик
Судан Валид Ахмед
Четврти судија:
Француска Полинезија Норберт Ауата
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Англија - Белгија[уреди | уреди извор]

Англија
Белгија
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 16 Фил Џонс
CB 5 Џон Стоунс заменет 46'
CB 15 Гари Кејхил
DM 4 Ерик Дајер
CM 21 Рубен Лофтус-Чик
CM 17 Фабијан Делф
RW 22 Трент Александер-Арнолд заменет 79'
LW 3 Дани Роуз
CF 19 Маркус Рашфорд
CF 11 Џејми Варди
Замени:
DF 6 Хари Мегваер влегол во игра 46'
FW 14 Дани Велбек влегол во игра 79'
Селектор:
Гарет Саутгејт
GK 1 Тибо Куртоа
CB 23 Леандер Дендонкер добил жолт картон во 33-тата минута 33'
CB 20 Дердик Бојата
CB 3 Томас Вермален заменет 74'
RM 22 Насер Шадли
CM 8 Маруан Фелаини
CM 19 Муса Дембеле
LM 16 Торган Азар
RF 18 Аднан Јанузај заменет 86'
CF 21 Миши Батшуаји
LF 17 Јури Тилеманс добил жолт картон во 19-тата минута 19'
Замени:
DF 4 Венсан Компани влегол во игра 74'
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 86'
Селектор:
Шпанија Роберто Мартинес

Играч на натпреварот:
Аднан Јанузај (Белгија)[12]

Помошни судии:
Словенија Јуре Прапотник
Словенија Роберт Вукан
Четврти судија:
ОАР Мохамед Абдула Хасан Мохамед
Video assistant referee:
Португалија Артур Соареш Диаш

Панама - Тунис[уреди | уреди извор]

Панама
Тунис
GK 1 Хаиме Пенедо
RB 13 Адолфо Мачадо
CB 5 Роман Торес заменет 56'
CB 4 Фидел Ескобар
LB 17 Луис Овале
DM 6 Габриел Гомес добил жолт картон во 80-тата минута 80'
CM 20 Анибал Годој
CM 19 Рикардо Авила добил жолт картон во 78-мата минута 78' заменет 81'
RW 8 Едгар Барсенас
LW 21 Хосе Луис Родригес
CF 9 Габриел Торес заменет 46'
Замени:
DF 3 Харолд Камингс влегол во игра 46'
FW 18 Луис Техада добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6' влегол во игра 56'
FW 16 Абдиел Аројо влегол во игра 81'
Замени:
Колумбија Ернан Дарио Гомес
GK 16 Ајмен Матлути
RB 21 Хамди Нагез
CB 6 Рами Бедуи
CB 4 Јасин Мерја
LB 5 Усама Хадади
CM 13 Ферџани Саси добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 46'
CM 17 Елјес Схири
CM 20 Гелен Шалали добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
RF 8 Фахредин Бен Јусеф
CF 10 Вахби Хазри заменет 89'
LF 23 Наим Слити заменет 77'
Замени:
FW 9 Анис Бадри добил жолт картон во 71-вата минута 71' влегол во игра 46'
MF 15 Ахмед Халил влегол во игра 77'
MF 18 Басем Срарфи влегол во игра 89'
Селектор:
Набил Малул

Играч на натпреварот:
Фахредин Бен Јусеф (Тунис)[14]

Помошни судии:
Бахреин Јасер Тулефат
Катар Талеб Ал Мари
Четврти судија:
Алжир Мехди Абид Шареф
Video assistant referee:
Португалија Тијаго Мартинс

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „Match report – Group G – Belgium-Panama“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18 June 2018. Посетено на 18 June 2018.
 4. „Belgium v Panama – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 18 June 2018.
 5. „Match report – Group G – Tunisia-England“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18 June 2018. Посетено на 18 June 2018.
 6. „Tunisia v England – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-18. Посетено на 18 June 2018.
 7. „Match report – Group G – Belgium-Tunisia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23 June 2018. Посетено на 23 June 2018.
 8. „Belgium v Tunisia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-23. Посетено на 23 June 2018.
 9. „Match report – Group G – England v Panama“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 24 June 2018. Посетено на 24 June 2018.
 10. „England v Panama – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 24 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-23. Посетено на 24 June 2018.
 11. „Match report – Group G – England v Belgium“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Посетено на 28 June 2018.
 12. „England v Belgium – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-07-05. Посетено на 28 June 2018.
 13. „Match report – Group G – Panama v Tunisia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Посетено на 28 June 2018.
 14. „Panama v Tunisia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-07-05. Посетено на 28 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]