Откритие Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Откритие Арена[1]
Stadium Spartak in Moscow (cropped).jpg
Место Москва, Русија
Координати 55°49′4.3″N 37°26′24.9″E / 55.817861° СГШ; 37.440250° ИГД / 55.817861; 37.440250Координати: 55°49′4.3″N 37°26′24.9″E / 55.817861° СГШ; 37.440250° ИГД / 55.817861; 37.440250
Отворен 5 септември 2014
Сопственик
Подлога трева
Цена на изградбата 200 милиони[2]
Архитект BiznesTehProekt, PozhEvroStroi
Игра Спартак Москва Спартак Москва
(2014-денес)
 Русија
(2014-денес)
Гледачи 45,000

Откритие Aрена[3] (руски: Открытие Арена) е фудбалски стадион во Москва на кој својте домашни натпревари ги игра екипата на Спартак Москва. Стадионот е со капацитет од 45.000 седечки места.

Официјално е отворен на 5 септември 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]