Светско првенство во фудбал 2018 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поштенска марка 2018 од Русија што ја прикажува групата Ф од групната фаза на Светскиот куп на ФИФА 2018 година
Поштенска марка 2018 од Русија што ја прикажува групата Ф од групната фаза на Светскиот куп на ФИФА 2018 година

Светско првенство во фудбал 2018 - група Ф била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Ф ќе се одиграат од 17 до 27 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Германија, Мексико, Шведска и Јужна Кореја.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Ф1  Германија 1 УЕФА Победник на групата Ц во УЕФА квалификациите 5 октомври 2017 19. 2014 Шампион (1954, 1974, 1990, 2014) 1.
Ф2  Мексико 2 КОНКАКАФ Победник на КОНКАКАФ квалификациите 1 септември 2017 16 2014 Четвртфинале (1970, 1986) 16.
Ф3  Шведска 3 УЕФА Победник на УЕФА баражите 13 ноември 2017 12 2006 Финале (1958) 25.
Ф4  Јужна Кореја 4 АФК 2. место во групата А на АФК квалификациите 5 септември 2017 10 2014 Четврто место (2002) 62.

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Ф Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Шведска 3 2 0 1 5 2 +3 6
2.  Мексико 3 2 0 1 3 4 -1 6
3.  Јужна Кореја 3 1 0 2 3 3 0 3
4.  Германија 3 1 0 2 2 4 -2 3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Германија - Мексико[уреди | уреди извор]

Германија
Мексико
GK 1 Мануел Нојер
RB 18 Џошуа Кимих
CB 17 Џером Боатенг
CB 5 Матс Хумелс добил жолт картон во 84-тата минута 84'
LB 2 Марвин Платенхардт заменет 79'
CM 8 Тони Крос
CM 6 Сами Хедира заменет 60'
RW 13 Томас Милер добил жолт картон во 83-тата минута 83'
AM 10 Месут Езил
LW 7 Јулиан Дракслер
CF 9 Тимо Вернер заменет 86'
Замени:
FW 11 Марко Ројс влегол во игра 60'
FW 23 Марио Гомес влегол во игра 79'
MF 20 Јулиан Брандт влегол во игра 86'
Селектор:
Јоаким Лев
GK 13 Гуљелмо Очоа
RB 3 Карлос Салседо
CB 2 Уго Ајала
CB 15 Ектор Морено добил жолт картон во 40-тата минута 40'
LB 23 Хесус Галјардо
CM 16 Ектор Ерера добил жолт картон во 90-тата минута 90'
CM 18 Андрес Гвардадо заменет 74'
RW 7 Мигел Лајун
AM 11 Карлос Вела заменет 58'
LW 22 Ирвинг Лосано заменет 66'
CF 14 Хавиер Ернандес
Замени:
DF 21 Едсон Алварес влегол во игра 58'
FW 9 Раул Хименес влегол во игра 66'
DF 4 Рафаел Маркес влегол во игра 74'
Селектор:
Колумбија Хуан Карлос Осорио

Играч на натпреварот:
Ирвинг Лосано (Мексико)[4]

Помошни судии:
Иран Реза Сохандан
Иран Мохамадреза Мансури
Четврти судија:
ОАР Мохамед Абдула Хасан Мохамед Mohamed
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Шведска - Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

Шведска
Јужна Кореја
GK 1 Робин Олсен
RB 6 Лудвиг Аугустинсон
CB 4 Андреас Гранквист
CB 18 Понтус Јансон
LB 2 Микаел Лустиг
RM 17 Виктор Класон добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CM 7 Себастијан Ларсон заменет 81'
CM 8 Албин Екдал заменет 71'
LM 10 Емил Форсберг
CF 9 Маркус Берг
CF 20 Ола Тоивонен заменет 77'
Замени:
MF 15 Оскар Хиљемарк влегол во игра 71'
FW 22 Исак Кисе Телин влегол во игра 77'
MF 13 Густав Свенсон влегол во игра 81'
Селектор:
Јане Андерсон
GK 23 Чо Хјун-ву
RB 2 Ли Јонг
CB 20 Јанг Хјун-су
CB 19 Ким Јеунг-гвон
LB 6 Парк Ју-хо заменет 28'
CM 17 Ли Јае-сунг
CM 16 Ки Сунг-јуенг
CM 13 Ко Ја-чеол заменет 73'
RF 11 Хванг Хе-чан добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CF 9 Ким Шин-вук добил жолт картон во 13-тата минута 13' заменет 66'
LF 7 Сон Хеунг-мин
Substitutions:
DF 12 Ким Мин-во влегол во игра 28'
MF 15 Јунг Ву-јеунг влегол во игра 66'
MF 10 Ли Сеунг-во влегол во игра 73'
Селектор:
Шин Тае-јонг

Играч на натпреварот:
Андреас Гранквист (Шведска)[6]

Помошни судии:
Ел Салвадор Хуан Сумба
Костарика Хуан Карлос Мора
Четврти судија:
Француска Полинезија Норбет Ауата
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјиано

Јужна Кореја - Мексико[уреди | уреди извор]

Јужна Кореја
Мексико
GK 23 Чо Хјун-во
RB 2 Ли Јонг добил жолт картон во 63-тата минута 63'
CB 20 Јанг Хјун-со
CB 19 Ким Јеунг-гвон добил жолт картон во 58-мата минута 58'
LB 12 Ким Мин-во заменет 84'
RM 18 Мун Сон-мин заменет 77'
CM 8 Ју Се-јонг заменет 64'
CM 16 Ки Сунг-јуенг
LM 11 Хванг Хи-чан
CF 17 Ли Јае-сунг
CF 7 Сон Хеунг-мин
Замени:
MF 10 Ли Сунг-ву добил жолт картон во 72-рата минута 72' влегол во игра 64'
MF 15 Јунг Ву-јенуг добил жолт картон во 80-тата минута 80' влегол во игра 77'
DF 14 Хонг Чул влегол во игра 84'
Селектор:
Шин Тае-јонг
GK 13 Гуљелмо Очоа
RB 21 Едсон Алварес
CB 3 Карлос Салседо
CB 15 Ектор Морено
LB 23 Хесус Галјардо
CM 7 Мигел Лајун
CM 16 Ектор Ерера
CM 18 Андрес Гвардадо заменет 68'
RF 11 Карлос Вела заменет 77'
CF 14 Хавиер Ернандес
LF 22 Ирвинг Лосано заменет 71'
Замени:
DF 4 Рафаел Маркес влегол во игра 68'
MF 17 Хесус Мануел Корона влегол во игра 71'
MF 10 Џовани дос Сантос влегол во игра 77'
Селектор:
Колумбија Хуан Карлос Осорио

Играч на натпреварот:
Хавиер Ернандес (Мексико)[8]

Помошни судии:
Србија Милован Ристиќ
Србија Далибор Џурџевиќ
Четврти судија:
Панама Џон Пити
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Германија - Шведска[уреди | уреди извор]

Германија
Шведска
GK 1 Мануел Нојер
RB 18 Џошуа Кимих
CB 16 Антонио Ридигер
CB 17 Џером Боатенг Yellow cardYellow cardRed card 71', 82'
LB 3 Јонас Ектор заменет 87'
CM 19 Себастијан Руди заменет 31'
CM 8 Тони Крос
RW 13 Томас Милер
AM 7 Јулиан Дракслер заменет 46'
LW 11 Марко Ројс
CF 9 Тимо Вернер
Замени:
MF 21 Илкај Гундоган влегол во игра 31'
FW 23 Марио Гомес влегол во игра 46'
MF 20 Јулиан Брандт влегол во игра 87'
Селектор:
Јоаким Лев
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг
CB 3 Виктор Линделоф
CB 4 Андреас Гранквист
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 17 Виктор Класон заменет 74'
CM 7 Себастијан Ларсон добил жолт картон во 90+7-тата минута 90+7'
CM 8 Албин Екдал добил жолт картон во 52-рата минута 52'
LM 10 Емил Форсберг
CF 9 Маркус Берг заменет 90'
CF 20 Ола Тоивонен заменет 78'
Замени:
MF 21 Џими Дурмаз влегол во игра 74'
FW 11 Џон Гвидети влегол во игра 78'
FW 22 Исак Кисе Телин влегол во игра 90'
Селектор:
Јане Андесон

Играч на натпреварот:
Марко Ројс (Германија)[10]

Помошни судии:
Полска Павел Соколницки
Полска Томас Листкјевич
Четврти судија:
Јапонија Рјуџи Сато
Video assistant referee:
Франција Клеман Тирпен

Јужна Кореја - Германија[уреди | уреди извор]

Јужна Кореја
Германија
GK 23 Чо Хју-woo
RB 2 Ли Јонг
CB 5 Јун Јеунг-сун
CB 19 Ким Јеунг-гвон
LB 14 Хонг Чул
RM 17 Ли Јае-сунг добил жолт картон во 23-тата минута 23'
CM 15 Јунг Ву-јеунг добил жолт картон во 9-тата минута 9'
CM 20 Јанг Хјун-со
LM 18 Мун Сон-мин добил жолт картон во 48-мата минута 48' заменет 69'
CF 13 Ко Ја-чеол заменет 56'
CF 7 Сон Хеунг-мин добил жолт картон во 65-тата минута 65'
Замени:
FW 11 Хванг Хе-чан влегол во игра 56' заменет 79'
MF 8 Ју Се-јонг влегол во игра 69'
DF 22 Го Јо-хан влегол во игра 79'
Селектор:
Шин Тае-јонг
GK 1 Мануел Нојер
RB 18 Џошуа Кимих
CB 5 Матс Хумелс
CB 15 Никлас Зиле
LB 3 Јонас Ектор заменет 78'
CM 6 Сами Хедира заменет 58'
CM 8 Тони Крос
RW 14 Леон Горецка заменет 63'
AM 10 Месут Езил
LW 11 Марко Ројс
CF 9 Тимо Вернер
Замени:
FW 23 Марио Гомес влегол во игра 58'
FW 13 Томас Милер влегол во игра 63'
MF 20 Јулиан Брандт влегол во игра 78'
Селектор:
Јоаким Лев

Играч на натпреварот:
Чо Хјун-ву (Јужна Кореја)[12]

Помошни судии:
Канада Џо Флечер
САД Франк Андерсон
Четврти судија:
Чиле Хулио Баскуњан
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Мексико - Шведска[уреди | уреди извор]

Мексико
Шведска
GK 13 Гуљелмо Очоа
RB 21 Едсон Алварес
CB 3 Карлос Салседо
CB 15 Ектор Морено добил жолт картон во 61-вата минута 61'
LB 23 Хесус Галјардо добил жолт картон во 1-вата минута 1' заменет 65'
CM 18 Андрес Гвадрадо заменет 75'
CM 16 Ектор Ерера
RW 7 Мигел Лајун добил жолт картон во 86-тата минута 86' заменет 89'
AM 11 Карлос Вела
LW 22 Ирвинг Лосано
CF 14 Хавиер Ернандес
Замени:
MF 8 Марко Фабијан влегол во игра 65'
MF 17 Хесус Мануел Корона влегол во игра 75'
FW 19 Орибе Пералта влегол во игра 89'
Селектор:
Колумбија Хуан Карлос Осорио
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 4 Андреас Гранквист
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 17 Виктор Класон
CM 7 Себастијан Ларсон добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 57'
CM 8 Албин Екдал заменет 80'
LM 10 Емил Форсберг
CF 9 Маркус Берг заменет 68'
CF 20 Ола Тоивонен
Замени:
MF 13 Густав Свенсон влегол во игра 57'
FW 22 Исак Кисе Телин влегол во игра 68'
MF 15 Оскар Хиљемарк влегол во игра 80'
Селектор:
Јане Андерсон

Играч на натпреварот:
Лудвиг Аугустинсон (Шведска)[14]

Помошни судии:
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Четврти судија:
Уругвај Андрес Куња
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјиано

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „Match report – Group F – Germany-Mexico“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 4. „Germany v Mexico – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 17 June 2018.
 5. „Match report – Group F – Sweden-Korea Republic“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18 June 2018. Посетено на 18 June 2018.
 6. „Sweden v Korea Republic – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 18 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 18 June 2018.
 7. „Match report – Group F – Korea Republic-Mexico“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23 June 2018. Посетено на 23 June 2018.
 8. „Korea Republic v Mexico – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 23 June 2018.
 9. „Match report – Group F – Germany v Sweden“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23 June 2018. Посетено на 23 June 2018.
 10. „Germany v Sweden – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-07-05. Посетено на 23 June 2018.
 11. „Match report – Group F – Korea Republic v Germany“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 12. „Korea Republic v Germany – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 27 June 2018.
 13. „Match report – Group F – Mexico v Sweden“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 14. „Mexico v Sweden – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 27 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]