Прејди на содржината

Алиреза Фагани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алиреза Фагани
Роден 21 март 1978
Кашмер, Иран
Домашна
Години Лига Улога
2000–2008 Лига Азадеган фудбалски судија
2007– Про-лига на Персискиот Залив фудбалски судија
2017– Прва индонезиска лига фудбалски судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2008– ФИФА[1] фудбалски судија

Алиреза Фагани (персиски: عليرضا فغانى, роден на 21 март 1978 во Кашмер) — ирански фудбалски судија, кој суди во Про-лигата на Перискиот Залив и е меѓународен судија од 2008 година.

Фагани судел важни натпревари, како што се финалето на Азиската лига на шампиони 2014, финалето на Азискиот куп 2015, финалето на Светското клупско првенство во фудбал 2015 и финалето на олимпискиот турнир во 2016 година.

Признанија

[уреди | уреди извор]
  • Ирански судија на годината: 2014 и 2017.
  • Азиски судија на годината: 2016.
  1. „FIFA Referee list“. FIFA. Архивирано од изворникот на 2 мај 2010. Посетено на 31 март 2010.