Светско првенство во фудбал 2018 - група A

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2018 - група А била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата А ќе се одиграат од 14 до 25 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Русија, Саудиска Арабија, Египет и Уругвај.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
A1  Русија 1 УЕФА Домаќин 2 декември 2010 3 2014. Групна фаза (1994, 2002, и 2014) 65.
A2  Саудиска Арабија 4 АФК 2. место АФК квалификации група Б 5 септември 2017 5 2006 Осминафинале (1994) 63.
A3  Египет 3 КАФ Победник КАФ квалификации група E 8 октомври 2017 3 1990 Прв круг (1934), Групна фаза (1990) 30.
A4  Уругвај 2 КОНМЕБОЛ 2. место КОНМЕБОЛ квалифиакции 10 октомври 2017 13 2014 Шампион (1930, 1950) 17.

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала за осминафинале
Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Уругвај 3 3 0 0 5 0 +5 9
2.  Русија 3 2 0 1 8 4 +4 6
3.  Саудиска Арабија 3 1 0 2 2 7 -5 3
4.  Египет 3 0 0 3 2 6 -4 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Русија - Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

Русија[3]
Саудиска Арабија[3]
GK 1 Игор Акинфеев
RB 2 Марио Фернандес
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевич
LB 18 Јури Жирков
CM 8 Јури Газински
CM 11 Роман Зобнин
RW 19 Александар Самедов заменет 64'
AM 9 Алан Ѕагоев заменет 24'
LW 17 Александар Головин добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CF 10 Фјодор Смолов заменет 70'
Замени:
MF 6 Денис Черишев влегол во игра 24'
MF 7 Далер Кузјајев влегол во игра 64'
FW 22 Артем Ѕјуба влегол во игра 70'
Селектор:
Станислав Черчесов
GK 1 Абдула Ал-Мајуф
RB 6 Мохамед Ал-Бреик
CB 3 Осама Хавсави
CB 5 Омар Хавсави
LB 13 Јасер Ал-Шахрани
DM 7 Салман Ал-Фараџ
CM 14 Абдула Отајф заменет 64'
CM 17 Таисир Ал-Џасим добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
RW 18 Салем Ал-Давсари
LW 8 Јахја Ал-Шехри заменет 72'
CF 10 Мохамад Ал-Сахлави заменет 85'
Замени:
FW 19 Фахад Ал-Мувалад влегол во игра 64'
MF 9 Хатан Баебри влегол во игра 72'
FW 20 Муханад Асири влегол во игра 85'
Селектор:
Шпанија Хуан Антонио Пици

Играч на натпреварот:
Денис Черишев (Русија)

Помошни судии:
Аргентина Ернан Мајдана
Аргентина Хуан Пабло Белати
Четврти судија:
Бразил Сандро Ричи
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Египет - Уругвај[уреди | уреди извор]


Египет[5]
Уругвај[5]
GK 23 Мохамед Ел-Шенави
RB 7 Ахмед Фати
CB 2 Али Габр
CB 6 Ахмед Хегази добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6'
LB 13 Мохамед Абдел-Шафи
CM 8 Тарек Хамед заменет 50'
CM 17 Мохамед Елнени
RW 22 Амр Варда заменет 82'
AM 19 Абдала Саид
LW 21 Трезеге
CF 9 Марван Мосен заменет 63'
Замени:
MF 5 Сем Морси влегол во игра 50'
FW 11 Кахраба влегол во игра 63'
FW 14 Рамадан Соби влегол во игра 82'
Селектор:
Аргентина Ектор Купер
GK 1 Фернандо Муслера
RB 4 Гилермо Варела
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин
LB 22 Мартин Касерес
RM 8 Наитан Нандес заменет 58'
CM 15 Матијас Весино заменет 87'
CM 6 Родриго Бентанкур
LM 10 Џорџијан Де Араскаета заменет 59'
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани
Замени:
MF 5 Карлос Санчес влегол во игра 58'
MF 7 Кристијан Родригес влегол во игра 59'
MF 14 Лукас Тореира влегол во игра 87'
Селектор:
Оскар Табарес

Играч на натпреварот:
Мохамед Ел-Шенави (Египет)[6]

Помошни судии:
Холандија Сандер ван Рокел
Холандија Ервин Зеинстра
Четврти судија:
Србија Милорад Мажиќ
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Русија - Египет[уреди | уреди извор]

Русија
Египет
GK 1 Игор Акинфеев
RB 2 Марио Фернандес
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевич
LB 18 Јури Жирков заменет 86'
CM 11 Роман Зобнин
CM 8 Јури Газински
RW 19 Александар Самедов
AM 17 Александар Головин
LW 6 Денис Черишев заменет 74'
CF 22 Артем Ѕјуба заменет 79'
Замени:
MF 7 Далер Кузјајев влегол во игра 74'
FW 10 Фјодор Смолов добил жолт картон во 84-тата минута 84' влегол во игра 79'
DF 13 Фјодор Кудрјашов влегол во игра 86'
Селектор:
Станислав Черчесов
GK 23 Мохамед Ел-Шенави
RB 7 Ахмед Фати
CB 2 Али Габр
CB 6 Ахмед Хегази
LB 13 Мохамед Абдел-Шафи
CM 8 Тарек Хамед
CM 17 Мохамед Елнени заменет 64'
RW 10 Мохамед Салах
AM 19 Абдала Саид
LW 21 Трезеге добил жолт картон во 57-мата минута 57' заменет 68'
CF 9 Марван Мосен заменет 82'
Замени:
FW 22 Амр Варда влегол во игра 64'
FW 14 Рамадан Соби влегол во игра 68'
FW 11 Кахраба влегол во игра 82'
Селектор:
Аргентина Ектор Купер

Играч на натпреварот:
Денис Черишев (Русија)[8]

Помошни судии:
Парагвај Едуардо Кардосо
Парагвај Хуан Сорилја
Четврти судија:
Турција Џунејт Чакир
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Уругвај - Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

Уругвај
Саудиска Арабија
GK 1 Фернандо Муслера
RB 4 Гилермо Варела
CB 2 Хосе Хименес
CB 3 Диего Годин
LB 22 Мартин Касерес
RM 5 Карлос Санчес заменет 82'
CM 15 Матијас Весино заменет 59'
CM 6 Родриго Бентанкур
LM 7 Кристијан Родригес заменет 59'
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани
Замени:
MF 17 Диего Лаксалт влегол во игра 59'
MF 14 Лукас Тореира влегол во игра 59'
MF 8 Наитан Нандес влегол во игра 82'
Селектор:
Оскар Табарес
GK 22 Мохамед Ал-Оваис
RB 6 Мохамед Ал-Бреик
CB 3 Осама Хавсави
CB 4 Али Ал-Булаихи
LB 13 Јасер Ал-Шахрани
DM 14 Абдула Отајф
CM 7 Салман Ал-Фараџ
CM 17 Таисир Ал-Џасим заменет 44'
RW 9 Хатан Баебри заменет 75'
LW 18 Салем Ал-Давсари
CF 19 Фахад Ал-Мувалад заменет 78'
Замени:
MF 16 Хусаин Ал-Могави влегол во игра 44'
MF 12 Мохамед Кано влегол во игра 75'
FW 10 Мохамед Ал-Сахлави влегол во игра 78'
Селектор:
Шпанија Хуан Антонио Пици

Играч на натпреварот:
Луис Суарес (Уругвај)[10]

Помошни судии:
Франција Никола Дано
Франција Сирил Грингор
Четврти судија:
Панама Џон Пити
Video assistant referee:
Полска Шимон Марцињак

Уругвај - Русија[уреди | уреди извор]

Уругвај
Русија
GK 1 Фернандо Муслера
CB 19 Себастијан Коатес
CB 3 Диего Годин
CB 22 Мартин Касерес
DM 14 Лукас Тореира
CM 15 Матијас Весино
CM 6 Родриго Бентанкур добил жолт картон во 59-тата минута 59' заменет 63'
RW 8 Наитан Нандес заменет 73'
LW 17 Диего Лаксалт
CF 9 Луис Суарес
CF 21 Единсон Кавани заменет 90+3'
Замени:
MF 10 Џорџија Де Араскаета влегол во игра 63'
MF 7 Кристијан Родригес влегол во игра 73'
FW 18 Макси Гомес влегол во игра 90+3'
Селектор:
Оскар Табарес
GK 1 Игор Акинфеев
RB 23 Игор Смолников Yellow cardYellow cardRed card 27', 36'
CB 3 Иљја Кутепов
CB 4 Сергеј Игнашевиќ
LB 13 Фјодор Кудрјашов
CM 11 Роман Зобнин
CM 8 Јури Газински добил жолт картон во 9-тата минута 9' заменет 46'
RW 19 Александар Самедов
AM 15 Алексеј Миранчук заменет 60'
LW 6 Денис Черишев заменет 38'
CF 22 Артем Ѕјуба
Замени:
DF 2 Марио Фернандес влегол во игра 38'
MF 7 Далер Кузјајев влегол во игра 46'
FW 10 Фјодор Смолов влегол во игра 60'
Селектор:
Станислав Черчесов

Играч на натпреварот:
Луис Суарес (Уругвај)[12]

Помошни судии:
Сенегал Џибрил Камара
Сенегал Ел Хаџи Самба
Четврти судија:
Етиопија Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
Франција Клеман Тирпен

Саудиска Арабија - Египет[уреди | уреди извор]

Саудиска Арабија
Египет
GK 21 Јасер Ал-Мосаилем
RB 6 Мохамед Ал-Бреик
CB 3 Осама Хавсави
CB 23 Мотаз Хавсави
LB 13 Јасер Ал-Шахрани
DM 14 Абдула Отајф
CM 7 Салман Ал-Фараџ
CM 16 Хусаин Ал-Могави
RW 9 Хатан Баебри заменет 65'
LW 18 Салем Ал-Давсари
CF 19 Фахад Ал-Мувалад (41) заменет 79'
Замени:
FW 20 Муханад Асири влегол во игра 65'
MF 8 Јахја Ал-Шехри влегол во игра 79'
Селектор:
Шпанија Хуан Антонио Пици
GK 1 Есам Ел-Хадари
RB 7 Ахмед Фати добил жолт картон во 86-тата минута 86'
CB 2 Али Габр добил жолт картон во 45+5-тата минута 45+5'
CB 6 Ахмед Хегази
LB 13 Мохамед Абдел-Шафи
CM 17 Мохамед Елнени
CM 8 Тарек Хамед
RW 10 Мохамед Салах
AM 19 Абдала Саид заменет 45+7'
LW 21 Трезеге заменет 81'
CF 9 Марван Мосен заменет 64'
Замени:
FW 22 Амр Варда влегол во игра 45+7'
FW 14 Рамадан Соби влегол во игра 64'
FW 11 Кахраба влегол во игра 81'
Селектор:
Аргентина Ектор Купер

Играч на натпреварот:
Мохамед Салах (Египет)[14]

Помошни судии:
Колумбија Александер Гусман
Колумбија Кристијан де ла Крус
Четврти судија:
Костарика Рикардо Монтеро
Video assistant referee:
Португалија Артур Соареш Диаш

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 2 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 2 декември 2017.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-up – Group A – Russia-Saudi Arabia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 14 June 2018. Посетено на 14 June 2018.
 4. „Match report – Group A – Egypt-Uruguay“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 5. 5,0 5,1 „Tactical Line-up – Group A – Egypt-Uruguay“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 6. „Egypt v Uruguay – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 15 June 2018.
 7. „Match report – Group A – Russia-Egypt“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Посетено на 19 June 2018.
 8. „Russia v Egypt – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 19 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 19 June 2018.
 9. „Match report – Group A – Uruguay-Saudi Arabia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Посетено на 20 June 2018.
 10. „Uruguay v Saudi Arabia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 20 June 2018.
 11. „Match report – Group A – Uruguay v Russia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 12. „Uruguay v Russia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 25 June 2018.
 13. „Match report – Group A – Saudi Arabia v Egypt“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 14. „Saudi Arabia v Egypt – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 25 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]