Алан Ѕагоев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алан Ѕагоев
Alan Dzagoyev.jpg
Лични податоци
Полно име Алан Елизбарович Ѕагоев
Роден на 17 јуни 1990 (1990-06-17) (32 г.)
Роден во Беслан, СССР
Висина 1.79 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ЦСКА Москва
Број 10
Младинска кариера
2000–2005 Јуност Владикавказ
2005 Коноплиов академија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Академија Тољјати 37 (6)
2008– ЦСКА Москва 237 (52)
Репрезентација
2008– Русија 59 (9)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јуни 2012

Алан Ѕагоев (руски: Алан Елизбарович Дзагоев, осетски: Зæгъойты Елызбары фырт Алан, роден на 17 јуни 1990 во Беслан) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Ѕагоев својата професионална кариера ја започнал во 2006 година како играч на ФК Академија Тољјати.

Во моментот настапува за ФК ЦСКА Москва и се смета како еден од најталентираните руски фудбалери.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2008 година и постигнал еден гол.