Антон Миранчук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Миранчук
Лични информации
Висина 1.82 м (6 ст 0 ин)[1]
Положба Среден ред
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Локомотив Москва
Број 11

Антон Андреевич Миранчук (17 октомври 1995) е руски професионален фудбалер кој игра како централен играч за врска за Локомотив Москва и Фудбалската репрезентацијата на Русија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Славјанск-на-Кубани, Миранчук и се приклучил на екипата на Спартак Москва од неговиот роден град, каде што бил дел од фудбалската школа Олимп. Тој бил отпуштен од клубот поради слабите физички способности. Подоцна, тој и неговиот брат близнак Алексеј Миранчук заминале во Локомотив Москва.[2]

Локомотив Москва[уреди | уреди извор]

На 30 октомври 2013 година, Миранчук дебитирал на фудбалски сениорски натпревар во рускиот фудбалски куп против Ротор Волгоград, заменувајќи го Виктор Обина во 88-та минута.[3]

Позајмица во Левадија[уреди | уреди извор]

На 2 февруари 2016 година, Миранчук бил испратен на позајмица во естонскиот клуб Левадија Талин.[4] Тој дебитирал за новиот тим на 2 април 2016 година, во ремито кое завршило со резултат 1: 1 на домашен терен со Номе Калју.[5] На 30 јуни 2016 година, Миранчук дебитирал во УЕФА Лига Европа, каде неговиот тим повторно одиграл нерешено 1: 1 со екипата на ХБ од Фарските Острови во првото квалификациско коло.[6] До крајот на сезоната во естонската Меистрилига 2016, тој постигнал вкупно 14 гола и станал најдобриот стрелец на неговиот тим во лигата.

Враќање во Локомотив Москва[уреди | уреди извор]

Миранчук дебитирал во руската Премиер лига за Локомотив Москва на 9 април 2017 година во натпревар против ФК Ростов.[7] На 24 октомври 2018 година, тој го постигнал својот прв гол на натпревар од УЕФА Лигата на шампионите во поразот од 3: 1 на домашен терен против Порто во сезоната 2018-19.[8] На 27 октомври 2020 година, тој постигнал гол во поразот на домашен терен против Баерн Минхен во УЕФА Лигата на шампиони 2020-21.[9] Тој повторно постигнал гол на 3 ноември против Атлетико Мадрид во истото натпреварување.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Миранчук дебитирал за фудбалската репрезентација на Русија на 7 октомври 2017 година на пријателскиот натпревар против Јужна Кореја.[10]

На 11 мај 2018 година, тој се нашол на поширокиот список на руската репрезентација за Светското првенство во фудбал 2018 година.[11] На 3 јуни 2018 година, тој бил избран и за финалниот тим за Светското првенство.[12]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој има идентичен брат близнак, Алексеј Миранчук, кој е и негов соиграч во репрезентацијата на руската фудбалска репрезентација.

Статистика во кариерата[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европа Друго Вкупно
Лига Одиграни натпревари Голови Одиграни натпревари Голови Одиграни натпревари Голови Одиграни натпревари Голови Одиграни натпревари Голови
Локомотив Москва 2013–14 Руска Премиер лига 0 0 1 0 - - 1 0
2014-15 година 0 0 0 0 0 0 - 0 0
2015–16 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2016–17 3 0 0 0 - - 3 0
2017–18 година 29 4 1 0 10 1 1 0 41 5
2018–19 26 11 7 4 6 1 1 0 40 16
2019–20 17 3 0 0 1 0 1 0 19 3
2020–21 година 12 2 0 0 3 2 1 0 16 4
Вкупно 87 20 9 4 20 4 4 0 120 28
Левадија Талин (заем) 2016 година Меистрилига 30 14 1 0 4 1 - 35 15
Вкупно кариера 117 34 10 4 24 5 4 0 155 година 43

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Настапи Голови
Русија 2017 година 2 0
2018 година 5 0
2019 година 4 1
2020 година 5 2
Вкупно 16 3

Успеси[уреди | уреди извор]

Локомотив Москва

 • Руска Премиер лига: 2017–18
 • Куп на Русија: 2018–19
 • Супер куп на Русија: 2019 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2018 FIFA World Cup: List of players“ (PDF). FIFA. 17 June 2018. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 12 August 2018. Посетено на 17 June 2018.
 2. „Антон Андреевич МИРАНЧУК“ (руски). FC Lokomotiv Moscow. Посетено на 28 January 2018.
 3. „Матч Ротор (Волгоград) vs Локомотив (Москва)“ (руски). FC Lokomotiv Moscow. 30 October 2013. Посетено на 28 January 2018.
 4. „Антон Миранчук - в "Левадии". FC Lokomotiv Moscow. 2 February 2016. Посетено на 28 January 2018.
 5. „FCI LEVADIA VS. NÕMME KALJU 1 - 1“. Soccerway. 2 April 2016. Посетено на 28 January 2018.
 6. „ФК ЛЕВАДИЯ СЫГРАЛА В НИЧЬЮ ПРОТИВ КОМАНДЫ HB TÓRSHAVNIGA 1:1“ (руски). FCI Levadia Tallinn. 5 July 2016. Архивирано од изворникот на 2018-11-18. Посетено на 28 January 2018.
 7. „Game Report by RFPL“. Russian Premier League. 9 April 2017.
 8. „Lokomotiv Moscow 1–3 FC Porto“. Sky Sports. 24 October 2018.
 9. „Lokomotiv Moscow 1–2 Bayern Munich“. BBC Sport. 27 October 2020.
 10. Уверенно победили Корею (руски). Russian Football Union. 7 October 2017.
 11. „Расширенный состав для подготовки к Чемпионату мира“ (руски). Russian Football Union. 11 May 2018.
 12. Заявка сборной России на Чемпионат мира FIFA 2018 (руски). Russian Football Union. 3 June 2018.