ФК Локомотив Москва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Локомотив Москва
Целосно име ФК Локомотив Москва
Прекар(и) Локо
Основан 12 август 1923
Терен Стадион Локомотив
(Капацитет: 28,800)
Претседател Русија Олгас Смородскаја
Португалија Хозе Коусеиру
Лига Руска Премиер Лига
2013 9
Домашни бои
Гостински бои

ФК Локомотив Москва (руски: Футбольный клуб "Локомотив" Москва) е руски фудбалски тим од Москва.

Клубот бил основан во 1923 година како Клуб на Октомвриската Револуција. Во текот на 1931 година клубот се викал Казанка, а од 1936 Локомотив.

Клубот своите домашни натпревари ги игра на Стадион Локомотив со капацитет од 28.80 гледачи.

Во својата понова историја, односно во рамките на Руската Премиер лига, Локомотив на два пати станувал шампион, пет пати го освојувал Купот на Русија и два пати Супет купот.

Најголем успех на европска сцена клубот го забележил во сезоната 1997/98 кога стигнал до полуфинале во КПК. Во 2005 година, Локомотив го освоил купот на ЗНД.

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Бразил ГМ Гилерме
4 Шпанија СР Алберто Запатер
5 Русија ОД Тарас Бурлак
6 Русија СР Максим Григориев
7 Русија СР Дмитриј Тарасов
8 Русија СР Денис Глушаков
9 Босна и Херцеговина СР Сенијад Ибричиќ
10 Русија СР Дмитриј Лосков (капитен)
11 Русија НП Дмитриј Сичјов
13 Нигерија НП Виктор Обина
15 Русија НП Роман Павличенко
16 Белорусија ГМ Антон Амелченко
18 Русија СР Владислав Игнатиев
20 Словенија ОД Бранко Илиќ
Бр. Нац. Позиција Играч
21 Русија СР Димитриј Торбински
22 Португалија ОД Мануел да Коста
24 Русија ОД Андреј Иванов
25 Еквадор НП Фелипе Каиседо
26 Белорусија СР Jan Тигорев
27 Русија СР Магомед Оздоев
28 Словачка ОД Јан Џурица
29 Русија ОД Игор Голбан
35 Русија ГМ Александар Филцов
49 Русија ОД Роман Шишкин
50 Русија ОД Андреј Jешченко
55 Русија ОД Ренат Јанбаев
90 Бразил НП Маикон