Дмитриј Тарасов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дмитриј Тарасов
DmTarasov.JPG
Лични податоци
Полно име Дмитриј Алексеевич Тарасов
Роден на 18 март 1987 (1987-03-18) (36 г.)
Роден во Москва, Русија
Висина 1.88
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 7
Младинска кариера
Spartak Moscow
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2006 ФК Спартак Москва
2006-2008 ФК Том Томск 54 (2)
2009 ФК Москва 25 (2)
2010- ФК Локомотив Москва 35 (2)
Репрезентација
2007-2008 Русија U-21 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19
58, 31 јули 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 03:44, 11 октомври 2008 (UTC)

Дмитриј Тарасов (руски: Дмитрий Алексеевич Тарасов, роден на 18 март 1987 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Тарасов својата професионална кариера ја започнал во 2004 година како играч на ФК Спартак Москва, и во истиот тим се задржал до 2006 година, кога преминал во ФК Том Томск. Во сезоната 2009/2010 настапувал за ФК Москва, а во 2010/2011 преминал во ФК Локомотив Москва.