ФК Том Томск

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Том Томск
Податотека:Емблема ФК Том.png
Целосно име Фудбалски Клуб Том Томкс
Основан 1957
Распаднат
Стадион Стадион Труд
Капацитет 15.000
Претседател Русија Јуриј Степанов
Тренер Русија Валериј Петраков
Лига Руска Прва лига
2007 Руска Премиер лига, 11-ти
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Том Томск е фудбалски клуб од градот Томск, Русија. Игра во Руската Прва лига. Тренер на клубот во моментов е Валериј Патраков. Клубот игра на Стадион Труд (15.000 седишта).

Претходни имиња[уреди | уреди извор]

 • 1957 - Буревестник
 • 1958 - Томич
 • 1959-60 - Сибелектромотор
 • 1961-63 - Томич
 • 1964-67 - Торпедо
 • 1968-73 - Томлес
 • 1974-78 - Торпедо
 • 1979-87 - Манометр
 • 1988 - Том

Стадион Труд[уреди | уреди извор]

 • Име - Труд
 • Град - Томск
 • Капацитет - 15000
 • Изграден - 1 јуни 1929

Македонци кои играат/играле во ФК Том Томск[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]