Тарас Бурлак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарас Бурлак
Taras Burlak 2011.jpg
Лични податоци
Полно име Тарас Александрович Бурлак
Роден на 22 февруари 1990 (1990-02-22) (32 г.)
Роден во Владивосток, СССР
Висина 1.91
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Рубин Казан
Број 4
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2013 ФК Локомотив 70 (1)
2009Волга (позајмица) 1 (0)
2014– Рубин Казан 0 (0)
Репрезентација
2010– Русија U-21 19 (2)
2011– Русија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Тарас Бурлак (руски: Тарас Александрович Бурлак, роден на 22 февруари 1990 во Владивосток) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Бурлак својата професионална кариера ја започнал во 2007 година како играч на ФК Локомотив Москва. Во сезоната 2009/2010 бил на позајмица во ФК Волга Нижни Новгород.