Прејди на содржината

Дмитриј Сичов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дмитриј Сичов
Лични податоци
Полно име Дмитриј Евгеневич Сичов
Роден на 26 октомври 1983(1983-10-26)(40 г.)
Роден во Омск, СССР
Висина 1.76
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив МОсква
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2001 ФК Спартак Тамбов 42 (9)
2002 ФК Спартак Москва 18 (9)
2002–2003 ФК Олимпик Марсеј 33 (5)
2004– ФК Локомотив Москва 221 (72)
Репрезентација
2002–2010 Русија 47 (15)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19:42, август 11, 2010 (UTC)

Дмитриј Сичов (руски: Дми́трий Евге́ньевич Сычёв, роден на 26 октомври 1983 во Омск) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Сичов својата професионална кариера ја започнал во 2000 година како играч на ФК Спартак Тамбов, и во истиот тим се задржал до 2001 година, кога преминал во ФК Спартак Москва. Во сезоната 2001/2002 преминал во ФК Олимпик Марсеј, за да веќе следната година повторно се врати во својата земја, овој пат во редовите на ФК Локомотив Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2002 година и одиграл 47 натпревари, постигнувајќи 15 голови.