Димитриј Торбински

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитриј Торбински
Torb.jpg
Лични податоци
Полно име Димитриј Евгеневич Торбински
Роден на 28 април 1984 (1984-04-28) (38 г.)
Роден во Норилск, СССР
Висина 1.75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 21
Младинска кариера
ФК Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2007 ФК Спартак Москва 43 (3)
2005ФК Спартак Москва (loan) 24 (4)
2008– ФК Локомотив Москва 89 (6)
Репрезентација
2007– Русија 24 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19:57, 8 јуни 2011 (UTC)

Димитриј Торбински (руски: Дмитрий Евгеньевич Торбинский, роден на 28 април 1984 во Норилск) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Торбински својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК Спартак Москва.

Во моментот настапува за ФК Локомотив Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2007 година и постигнал два гола.