Ренат Јанбаев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ренат Јанбаев
YanbaevRenat3.jpg
Лични податоци
Полно име Ренат Рудолфович Јанбаев
Роден на 7 април 1984 (1984-04-07) (38 г.)
Роден во Краснодар, СССР
Висина 1.78
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 55
Младинска кариера
1994–2002 CSKA Moscow
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2004 ФК ЦСКА Москва (р)
2003ФК Анжи Махачкала (п) 20 (1)
2005 ФК Химки 20 (0)
2006–2007 ФК Кубањ Краснодар 54 (5)
2007– ФК Локомотив Москва 134 (0)
Репрезентација
2008– Русија 11 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
28, 7 август 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19:52, 8 јуни 2011 (UTC)

Ренат Јанбаев (руски: Ренат Рудольфович Янбаев, роден на 7 април 1984 во Краснодар) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Јанбаев својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК ЦСКА Москва. Во сезоната 2003 бил на позајмица во ФК Анжи Махачкала. Во 2005 настапувал за ФК Химки, 2006 во ФК Кубањ Краснодар, за да во 2007 потпиѓе за ФК Локомотив Москва.