Марио Фернандес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марио Фернандес
Mário Figueira Fernandes.jpg
Фернандес со ЦСКА Москва во август 2017
Лични податоци
Полно име Марио Фигуеира Фернандес
Роден на 19 септември 1990 (1990-09-19) (31 г.)
Роден во Сао Каетано до Сул, Бразил
Држава Бразил Бразил
Русија Русија (од 2016)
Висина 1.87 m[1]
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб ЦСКА Москва ЦСКА Москва
Број 2
Младинска кариера
2006–2009 Сао Каетано
2009 Гремио Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 Гремио Гремио 54 (1)
2012– ЦСКА Москва ЦСКА Москва 151 (1)
Репрезентација
2014 Бразил Бразил 1 (0)
2017– Русија Русија 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 May 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 June 2018

Марио Фигуеира Фернандес (руски: Марио Фигейра Фернандес; роден на 19 септември 1990 година) — бразилско-руски фудбалер, десен бек на  ЦСКА Москва и на руската репрезентација.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup: List of players“ (PDF). FIFA. 17 June 2018. стр. 24.
  2. „ru:Фернандес стал армейцем“ (руски). PFC CSKA Moscow. 4 May 2012. Архивирано од изворникот на 9 September 2012.