Артем Ѕјуба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Артем Ѕјуба
Artem Dzyuba Zenit.jpg
Ѕјуба играјќи за Зенит во 2018 година
Лични податоци
Полно име Артем Сергеевич Ѕјуба
Роден на 22 август 1988 (1988-08-22) (33 г.)
Роден во Москва, Советски Сојуз
Држава Русија Русија
Висина 1.96 m[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Зенит Ст. Петербург Зенит Ст. Петербург
Број 22
Младинска кариера
Спартак Москва Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2015 Спартак Москва Спартак Москва 126 (26)
2009–2010Предлошка:Fb team Tomsk 34 (13)
2013–2015Ростов Ростов 40 (18)
2015– Зенит Ст. Петербург Зенит Ст. Петербург 100 (38)
2018Предлошка:Fb team Arsenal Tula 10 (6)
Репрезентација
2006 Русија Русија под 18 10 (8)
2007 Русија Русија под 19 12 (7)
2007–2010 Русија Русија под 21 9 (4)
2011 Русија Русија Б 2 (0)
2011– Русија Русија 36 (20)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 July 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 June 2019

Артем Сергеевич Ѕјуба (роден на 22 август 1988 година, Москва, СССР ) - руски фудбалер, напаѓач на Зенит Санкт Петербург и капитен на руската репрезентација. Почесен спортски работник на Русија.[2]

Двократен победник на Купот на Русија (2014, 2016), двократен освојувач на Супер Купот на Русија (2015, 2016), шампион на Русија (2018/2019 ). Учесник на Европското првенство 2016 и Светското првенство 2018 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup: List of players“ (PDF). FIFA. 17 June 2018. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 2019-07-25.
  2. В Москве состоялось чествование сборной России по футболу / Министерство спорта РФ, 28 июля 2018.