Станислав Черчесов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станислав Черчесов
Станислав во 2017 година
Лични податоци
Полно име Станислав Саламович Черчесов
Роден на 2 септември 1963(1963-09-02)(60 г.)
Роден во Алагир, Руска ССР, Советки сојуз
Висина 1,83 m
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Русија (селектор)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1981–1984 ФК Аланија Владикавказ 15 (0)
1984–1987 ФК Спартак Москва 13 (0)
1988 ФК Локомотив Москва 30 (0)
1989–1993 ФК Спартак Москва 121 (0)
1993–1995 ФК Динамо Дрезден 57 (0)
1995 ФК Спартак Москва 8 (0)
1996–2002 ФК Тирол Инсбрук 182 (0)
2002 ФК Спартак Москва 7 (0)
Вкупно 433 (0)
Репрезентација
1990–1991 СССР 8 (0)
1992 ЗНД 2 (0)
1992–2000 Русија 39 (0)
Тренер на екипи
2004 ФК Куфштајн
2004–2006 ФК Вакер Тирол
2007–2008 ФК Спартак Москва
2010–2011 ФК Жемчужина Сочи
2011–2013 ФК Ахмат Грозни
2013–2014 ФК Амкар Перм
2014–2015 ФК Динамо Москва
2015–2016 ФК Легија Варшава
2016– Русија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Станислав Черчесов (руски: Станислав Саламович Черчесов, осетски: Черчесты Саламы фырт Станислав; роден на 2 септември 1963 година во Алагир) — руски фудбалски тренер и поранешен играч на позиција голман. Во моментот е селектор на Руската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]