Денис Черишев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денис Черишев
Лични податоци
Полно име Денис Дмитревич Черишев
Роден на 26 декември 1990(1990-12-26)(33 г.)
Роден во Нижни Новогород, Советски Сојуз
Држава  Русија
Висина 1.73 m[1]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Валенсија Валенсија
Број 11
Младинска кариера
1996–2000 Спортинг Хихон Спортинг Хихон
2000–2002 Бургос Бургос
2002–2009 Реал Мадрид Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2013 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 109 (22)
2012–2016 Реал Мадрид Реал Мадрид 2 (0)
2013–2014Севиља Севиља 4 (0)
2014–2015Виљареал Виљареал 26 (4)
2016Валенсија Валенсија 7 (3)
2016– Виљареал Виљареал 35 (2)
2018–Валенсија Валенсија 27 (2)
Репрезентација
2005–2006 Русија Русија под 15 16 (9)
2006–2007 Русија Русија под 17 6 (5)
2008–2009 Русија Русија под 19 5 (2)
2011–2013 Русија Русија под 21 18 (7)
2012– Русија Русија 22 (9)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 June 2018

Денис Дмитревич Черишев (руски: Денис Дмитриевич Черышев; роден на 26 декември 1990 година) — руски фудбалер, лево крило на Валенсија на заем од Вилјареал и на руската репрезентација.

Како младински производ на Реал Мадрид, тој го направил своето сениорско деби за Реал Мадрид Кастиља во 2009 година и неговото деби за првиот тим во 2012 година. Од тогаш тој бил испратен на повеќе позајмици во Севиља, Вилјареал и Валенсија пред да му се приклучи на Вилјареал со договор на трајна основа во 2016 година.

За репрезентацијата има одиграно 45 натпревари и постигнато 23 гола во младинските категории, додека своето деби за сениорската репрезентација на Русија го имал во 2012 година. Во мај 2018, се нашол на списокот на играчи на селекторот Станислав Черчесов за Светското првенство 2018 година токму во Русија. Во првиот натпревар на турнирот против Саудиска Арабија, Черишев влегол од клупата за резерви во раната фаза од натпреварот на местото на повредениот Алан Ѕагоев, и постигнал два гола во победата на Русија со 5-0 а подоцна бил избран и за играч на натпреварот.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Шпанија Реал Мадрид Кастиља[уреди | уреди извор]

Шпанија Севиља[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup: List of players“ (PDF). FIFA. 17 June 2018. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 2018-06-17.
  2. „WATCH: Russia routs Saudi Arabia 5–0 in World Cup opener“. Sports Illustrated. 14 June 2018. Посетено на 14 June 2018.
  3. „El Real Madrid Castilla, campeón de Segunda B“ [El Real Madrid Castilla, campeón de Segunda B] (шпански). ABC. 10 June 2012. Посетено на 1 February 2016.
  4. „Denis Cheryshev, del infierno al cielo entre Sevilla y Villarreal“ [Denis Cheryshev, from hell to heaven between Sevilla and Villarreal] (шпански). Goal. 12 March 2015. Посетено на 1 February 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]