Лукас Тореира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукас Тореира

Лукас Себастијан Тореира ди Пасква — роден на 11 февруари 1996. Тој е професионален унгарски фудбалер кој игра во средина и во дефанзива.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Тореира почнал да игра фудбал во локален тим од неговиот роден град, а потоа се преселил во училиште за млади во Монтевидео. Веќе во јануари 2014 година се преселил во јуниорската екипа на италијанската Пескара, а за првата екипа на Пескара, која потоа се натпреварувала во Серија Б, дебитирал една и пол година подоцна, во натпревар против Варезе, игран на 16 мај. За време на својата прва професионална кариера играл само 8 натпревари, од кои на 5 биле победници.

По завршувањето на сезоната 2014-2015 во јули 2015 година, тој се префрлил во тимот на Сампдорија за 2 милиони евра, но тој останал во Пескара за следната сезона како позајмен играч.

За Сампдорија, тој веќе дебитирал во првиот натпревар од сезоната 2016/17 против Емполи, играл на 21 август. Во текот на таа сезона, Тореа играл 35 од можните 38 лигашки игри, а статусот на стандардниот шампион Сампдорија го задржал во следната сезона.

По одличните партии на СП во Русија, на 10 јули 2018 година, преминал во Лондон Арсенал за сума од 30 милиони евра.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За репрезентацијата, Уругвај дебитирал на 23 март 2018 година во пријателски натпревар против Чешка, а потоа играл на два други пријателски натпревари против Велс и Узбекистан .

Оскар Табарез бил на списокот на Светското првенство 2018 година. во Русија, каде што исто така дебитирал во првата игра на својот тим во групата А против египетскиот избор.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]