Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 - плејоф (ОФК - КОНМЕБОЛ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018
(плејоф ОФККОНМЕБОЛ)
ПрвенствоКвалификации за СП 2018
вкупен резултат
Прв натпревар
Датум11 ноември 2017 (2017-11-11)
СтадионСтадион Вестпак, Велингтон
СудијаСАД Марк Гајгер
Гледачи37,034
Втор натпревар
Датум15 ноември 2017 (2017-11-15)
СтадионСтадион Насионал, Лима
СудијаФранција Клеман Тирпен
Присутни гледачи39,125

Квалификации за Светско првенство во фудбал 2018 – плејоф (ОФК–КОНМЕБОЛ) било фудбалско натпреварување, односно два натпревари од дополнителните квалификации помеѓу победникот на 3. круг на квалификациите на ОФК конфедерацијата Нов Зеланд, и петопласираната екипа во квалификациите на КОНМЕБОЛ конфедерацијата Перу. Натпреварите од плејофот биле одиграни на 11 и 15 ноември 2017 година.[1] Перу победил со вкупен резултат 2–0 и се квалификувал за Светското првенство.

Преглед[уреди | уреди извор]

Нов Зеланд третпат по ред настапил во дополнителниот интерконтинентален бараж за Светско првенство. Во баражот 2009 година биле поуспешни од Бахреин, додека четири години подоцна биле поразени од Мексико. За разлика од Нов Зеланд, за Перу ова бил прв интерконтинентален бараж.[2]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

11 ноември 2017 (2017-11-11)
16:15 UTC+13
Нов Зеланд  0–0  Перу Стадион Вестпак, Велингтон
Гледачи: 37,034
Судија: Марк Гајгер (САД САД)
Извештај
Нов Зеланд
Перу
GK   1 Стефан Мариновиќ
RWB 18 Кип Колвеј
CB   5 Мајкл Боксал добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB   2 Винстон Рид Captain sports.svg
CB 20 Томи Смит заменет 67'
LWB   3 Деклан Вајн
RM 15 Клејтон Луис заменет 74'
CM   8 Мајкл МекГлинчи добил жолт картон во 68-мата минута 68'
LM 14 Рајан Томас
CF 11 Марко Рохас заменет 78'
CF   7 Коста Барбарусес
Замени:
DF 22 Ендрју Дуранте влегол во игра 67'
FW   9 Крис Вуд влегол во игра 74'
MF   6 Бил Туилома влегол во игра 78'
Селектор:
Англија Антони Хадсон
NZL-PER-2017-11-11.svg
GK   1 Педро Галесе
RB   3 Алдо Корсо
CB 15 Кристијан Рамос
CB   2 Алберто Родригес Captain sports.svg
LB   6 Мигел Трауко
DM   8 Кристијан Куева заменет 90+1'
CM 13 Ренато Тапија
CM 19 Јошимар Јотун добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 88'
RW 18 Андре Карилјо заменет 77'
LW 20 Едисон Флорес
CF 10 Џеферсон Фарфан
Замени:
MF   7 Паоло Уртадо влегол во игра 77'
MF 23 Педро Акино влегол во игра 88'
MF 14 Анди Поло влегол во игра 90+1'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Помошни судии:
Канада Џо Флечер
САД Франк Андерсон
Четврти судија:
САД Хаир Маруфо

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

15 ноември 2017 (2017-11-15)
21:15 UTC−5
Перу  2–0  Нов Зеланд Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 39,125
Судија: Клеман Тирпен (Франција Франција)
Фарфан гол 27'
Рамос гол 65'
Извештај
Перу
Нов Зеланд
GK 1 Педро Галесе добил жолт картон во 80-тата минута 80'
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Кристијан Рамос добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB 2 Алберто Родригес Captain sports.svg
LB 6 Мигел Трауко
DM 13 Ренато Тапија
RM 14 Анди Поло заменет 74'
CM 8 Кристијан Куева заменет 86'
CM 20 Едисон Флорес добил жолт картон во 21-вата минута 21'
LM 10 Џеферсон Фарфан
CF 11 Раул Руидијас заменет 65'
Замени:
MF 19 Јошимар Јотун влегол во игра 65'
FW 18 Андре Карилјо влегол во игра 74'
DF 4 Адријан Села влегол во игра 86'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека
PER-NZL 2017-11-15.svg
GK 1 Стефан Мариновиќ
CB 5 Мајкл Боксал
CB 2 Винстон Рид Captain sports.svg
CB 22 Ендрју Дуранте заменет 77'
RWB 18 Кип Колвеј
LWB 3 Деклан Вајн
RM 15 Клејтон Луис заменет 58'
CM 8 Мајкл МекГлинчи
CM 14 Рајан Томас добил жолт картон во 19-тата минута 19'
LM 6 Бил Туилома заменет 46'
CF 7 Коста Барбарусес
Замени:
FW 9 Крис Вуд влегол во игра 46'
MF 11 Марко Рохас влегол во игра 58'
FW 17 Џереми Броки влегол во игра 77'
Селектор:
Англија Антони Хадсон

Помошни судии:
Франција Никола Дано
Франција Сирил Гринжор
Четврти судија:
Франција Беноа Бастиен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „All Whites to play first leg against Peru on Saturday afternoon“. nzherald.co.nz (англиски). The New Zealand Herald. 15 октомври 2017. Посетено на 18 декември 2017.
  2. „Preliminary Draw procedures outlined“ (англиски). FIFA.com. 9 јули 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-06. Посетено на 19 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]