Светско првенство во фудбал 2018 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2018 - група Б била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Б ќе се одиграат од 15 до 25 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Португалија, Шпанија, Мароко и Иран.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Б1  Португалија 1 УЕФА Победник на групата Б во УЕФА квалификациите 10 октомври 2017 7 2014 3. место (1966) 3.
Б2  Шпанија 2 УЕФА Победник на групата Г во УЕФА квалификациите 6 октомври 2017 15 2014 Шампион (2010) 8.
Б3  Мароко 4 КАФ Победник на групата Ц во КАФ квалификациите 11 ноември 2017 5 1998 Осминафинале (1986) 48.
Б4  Иран 3 АФК Победник на групата А во АФК квалификациите 12 јуни 2017 5 2014 Групна фаза (1978, 1998, 2006, 2014) 34.

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала за осминафинале
Табела на групата Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Шпанија 3 1 2 0 6 5 +1 5
2.  Португалија 3 1 2 0 5 4 +1 5
3.  Иран 3 1 1 1 2 2 0 4
4.  Мароко 3 0 1 2 2 4 -2 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Мароко - Иран[уреди | уреди извор]

Мароко
Иран
GK 12 Мунир Мохамеди
CB 2 Ашраф Хакими
CB 5 Меди Бенатија
CB 6 Ромен Саис
RM 14 Мбарк Бусуфа
CM 7 Хаким Зијех
CM 8 Карим Ел Ахмади добил жолт картон во 34-тата минута 34'
LM 18 Амин Харит заменет 82'
RF 16 Нордин Амрабат заменет 76'
CF 9 Ајуб Ел Кааби заменет 77'
LF 10 Јунес Беланда
Замени:
MF 21 Софијан Амрабат влегол во игра 76'
FW 20 Азиз Бухадуз влегол во игра 77'
DF 4 Мануел да Коста влегол во игра 82'
Селектор:
Франција Ерве Ренар
GK 1 Алиреза Беиранванд
CB 23 Рамин Резаејан
CB 4 Рузбе Чешми
CB 8 Мортеза Пуралиганџи
RM 10 Карим Ансарифард добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CM 9 Омид Ебрахими заменет 81'
CM 3 Ехсан Хаџсафи
LM 7 Масуд Шоџаеи добил жолт картон во 10-тата минута 10' заменет 68'
RF 18 Алиреза Џаханбахш добил жолт картон во 47-мата минута 47' заменет 85'
CF 20 Сардар Азмун
LF 11 Вахид Амири
Замени:
FW 17 Мехди Тареми влегол во игра 68'
DF 19 Маџид Хосеини влегол во игра 81'
FW 14 Саман Годос влегол во игра 85'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос

Играч на натпреварот:
Амин Харит (Мароко)[4]

Помошни судии:
Турција Бахатин Дуран
Турција Тарик Онгун
Четврти судија:
Русија Сергеј Карасев
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Португалија - Шпанија[уреди | уреди извор]

Португалија
Шпанија
GK 1 Руи Патрисио
RB 21 Седрик
CB 3 Пепе
CB 6 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 14 Вилијам Карваљо
CM 8 Жоао Мутињо
RW 11 Бернардо Силва заменет 69'
AM 17 Гонсало Гуедес заменет 80'
LW 16 Бруно Фернандес добил жолт картон во 28-мата минута 28' заменет 68'
CF 7 Кристијано Роналдо
Замени:
MF 10 Жоао Марио влегол во игра 68'
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 69'
FW 9 Андре Силва влегол во игра 80'
Селектор:
Фернандо Сантош
GK 1 Давид де Хеја
RB 4 Начо
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос
LB 18 Жорди Алба
CM 5 Серхио Бускетс добил жолт картон во 17-тата минута 17'
CM 8 Коке
RW 21 Давид Силва заменет 86'
AM 22 Иско
LW 6 Андрес Инјеста заменет 70'
CF 19 Диего Коста заменет 77'
Замени:
MF 10 Тијаго влегол во игра 70'
FW 17 Јаго Аспас влегол во игра 77'
FW 11 Лукас Васкес влегол во игра 86'
Селектор:
Фернандо Јеро

Играч на натпреварот:
Кристијано Роналдо (Португалија)[6]

Помошни судии:
Италија Еленито Ди Либераторе
Италија Мауро Тонолини
Четврти судија:
Јапонија Рјуџи Сато
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Португалија - Мароко[уреди | уреди извор]

Португалија
Мароко
GK 1 Руи Патрисио
RB 21 Седрик
CB 3 Пепе
CB 6 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро
RM 11 Бернардо Силва заменет 59'
CM 14 Вилијам Карваљо
CM 8 Жоао Мутињо заменет 89'
LM 10 Жоао Марио заменет 70'
CF 17 Гонсало Гуедес
CF 7 Кристијано Роналдо
Замени:
FW 18 Желсон Мартинс влегол во игра 59'
MF 16 Бруно Фернандес влегол во игра 70'
MF 23 Адриен Силва добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 89'
Селектор:
Фернандо Сантос
GK 12 Мунир Мохамеди
RB 17 Набил Дирар
CB 5 Меди Бенатија добил жолт картон во 40-тата минута 40'
CB 4 Мануел да Коста
LB 2 Ашраф Хакими
CM 8 Карим Ел Ахмади заменет 86'
CM 14 Мбарк Бусуфа
RW 16 Нордин Амрабат
AM 10 Јунес Белханда заменет 75'
LW 7 Хаким Зијех
CF 13 Халид Бутаиб заменет 70'
Замени:
FW 9 Ајуб Ел Кааби влегол во игра 70'
MF 23 Мехди Карсела влегол во игра 75'
MF 11 Фајсал Фајр влегол во игра 86'
Селектор:
Франција Ерве Ренар

Играч на натпреварот:
Кристијано Роналдо (Португалија)[8]

Помошни судии:
Канада Џо Флечер
САД Франк Андерсон
Четврти судија:
Русија Сергеј Карасев
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Иран - Шпанија[уреди | уреди извор]

Иран
Шпанија
GK 1 Алиреза Беиранванд
RB 23 Рамин Резаејан
CB 19 Маџид Хосеини
CB 8 Мортеза Пуралиганџи
LB 3 Ехсан Хаџсафи заменет 69'
CM 9 Омид Ебрахими добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CM 6 Саид Езатолахи
RW 10 Карим Ансарифард заменет 74'
AM 17 Мехди Тареми
LW 11 Вахид Амири добил жолт картон во 79-тата минута 79' заменет 86'
CF 20 Сардар Азмун
Замени:
DF 5 Милад Мохамади влегол во игра 69'
FW 18 Алиреза Џаханбахш влегол во игра 74'
FW 14 Саман Годос влегол во игра 86'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос
GK 1 Давид де Хеја
RB 2 Дани Карвахал
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос
LB 18 Жорди Алба
CM 5 Серхио Бускетс
CM 6 Андрес Инјеста заменет 71'
RW 21 Давид Силва
AM 22 Иско
LW 11 Лукас Васкес заменет 79'
CF 19 Диего Коста заменет 89'
Замени:
MF 8 Коке влегол во игра 71'
MF 20 Марко Асенсио влегол во игра 79'
FW 9 Родриго влегол во игра 89'
Селектор:
Фернандо Јеро

Играч на натпреварот:
Диего Коста (Шпанија)[10]

Играч на натпреварот:
Уругвај Николас Таран
Уругвај Маурисио Еспиноса
Четврти судија:
Чиле Хулио Баскуњан
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјано

Иран - Португалија[уреди | уреди извор]

Иран
Португалија
GK 1 Алиреза Беиранванд
RB 23 Рамин Резајан
CB 19 Маџид Хосеини
CB 8 Мортеза Пуралиганџи
LB 3 Ехсан Хаџсафи добил жолт картон во 52-рата минута 52' заменет 56'
DM 6 Саид Езатолахи заменет 76'
CM 18 Алиреза Џаханабахш заменет 70'
CM 9 Омид Ебрахими
RW 17 Мехди Тареми
LW 11 Вахид Амири
CF 20 Сардар Азмун добил жолт картон во 54-тата минута 54'
Замени:
DF 5 Милад Мохамади влегол во игра 56'
FW 14 Саман Годос влегол во игра 70'
FW 10 Карим Ансарифард влегол во игра 76'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос
GK 1 Руи Патрисио
RB 21 Седрик добил жолт картон во 90+8-тата минута 90+8'
CB 3 Пепе
CB 6 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро добил жолт картон во 33-тата минута 33'
RM 20 Рикардо Кварежма добил жолт картон во 64-тата минута 64' заменет 70'
CM 14 Вилијам Карваљо
CM 23 Адриен Силва
LM 10 Жоао Марио заменет 84'
CF 9 Андре Силва заменет 90+6'
CF 7 Кристијано Роналдо (53) добил жолт картон во 83-тата минута 83'
Замени:
MF 11 Бернардо Силва влегол во игра 70'
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 84'
FW 17 Гонсало Гуедес влегол во игра 90+6'
Селектор:
Фернандо Сантос

Играч на натпреварот:
Рикардо Кварежма (Португалија)[12]

Помошни судии:
Парагвај Едуардо Кардосо
Парагвај Хуан Сорилја
Четврти судија:
Алжир Мехди Абид Шареф
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Шпанија - Мароко[уреди | уреди извор]

Шпанија
Мароко
GK 1 Давид де Хеја
RB 2 Дани Карвахал
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос
LB 18 Жорди Алба
CM 5 Серхио Бускетс
CM 10 Тијаго заменет 74'
RW 21 Давид Силва заменет 84'
AM 22 Иско
LW 6 Андрес Инјеста
CF 19 Диего Коста заменет 74'
Замени:
FW 17 Јаго Аспас влегол во игра 74'
MF 20 Марко Асенсио влегол во игра 74'
FW 9 Родриго влегол во игра 84'
Селектор:
Фернандо Јеро
GK 12 Мунир Мохамеди добил жолт картон во 88-мата минута 88'
RB 17 Набил Дирар
CB 4 Мануел да Коста добил жолт картон во 31-вата минута 31'
CB 6 Ромен Саис
LB 2 Ашраф Хакими добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CM 8 Карим Ел Ахмади добил жолт картон во 21-вата минута 21'
CM 14 Мбарк Бусуфа добил жолт картон во 31-вата минута 31'
RW 16 Нордин Амрабат добил жолт картон во 29-тата минута 29'
AM 10 Јунес Белханда заменет 63'
LW 7 Хаким Зијех заменет 85'
CF 13 Халид Бутаиб заменет 72'
Замени:
MF 11 Фајсал Фајр влегол во игра 63'
FW 19 Јусеф Ен-Несири влегол во игра 72'
FW 20 Азиз Бухадуз влегол во игра 85'
Селектор:
Франција Ерве Ренар

Играч на натпреварот:
Иско (Шпанија)[14]

Помошни судии:
Узбекистан Абдухамидуло Расулов
Узбекистан Јахонгир Саидов
Четврти судија:
ОАР Мохамед Абдула Хасан Моахмед
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „Match report – Group B – Morocco-Iran“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 4. „Morocco v Iran – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 15 June 2018.
 5. „Match report – Group B – Portugal-Spain“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Посетено на 15 June 2018.
 6. „Portugal v Spain – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 15 June 2018.
 7. „Match report – Group B – Portugal-Morocco“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Посетено на 20 June 2018.
 8. „Portugal v Morocco – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 20 June 2018.
 9. „Match report – Group B – Iran-Spain“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Посетено на 20 June 2018.
 10. „Iran v Spain – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 20 June 2018.
 11. „Match report – Group B – IR Iran v Portugal“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 12. „IR Iran v Portugal – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 25 June 2018.
 13. „Match report – Group B – Spain v Morocco“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Посетено на 25 June 2018.
 14. „Spain v Morocco – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 25 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]