Светско првенство во фудбал 2018 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2018 - група Е била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Е ќе се одиграат од 17 до 27 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Бразил, Швајцарија, Костарика и Србија.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Е1  Бразил 1 КОНМЕБОЛ Победник на КОНМЕБОЛ квалификациите 28 март 2017 21 2014 Шампион (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) 2.
Е2  Швајцарија 2 УЕФА Победник на УЕФА баражите 12 ноември 2017 11 2014 Четвртфинале (1934, 1938, 1954) 11.
Е3  Костарика 3 КОНКАКАФ 2. место во 5. круг на КОНКАКАФ квалификациите 7 октомври 2017 5 2014 Четвртфинале (2014) 22.
Е4  Србија 4 УЕФА Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 2 2010 Групна фаза (2010) 38.

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата E Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Бразил 3 2 1 0 5 1 +4 7
2.  Швајцарија 3 1 2 0 5 4 +1 5
3.  Србија 3 1 0 2 2 4 -2 3
4.  Костарика 3 0 1 2 2 5 -3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Костарика - Србија[уреди | уреди извор]

Костарика
Србија
GK 1 Кејлор Навас
SW 3 Џанкарло Гонсалес
CB 2 Џони Акоста
CB 6 Оскар Дуарте
RWB 16 Кристијан Гамбоа
LWB 15 Франсиско Калво добил жолт картон во 22-рата минута 22'
CM 20 Давид Гусман добил жолт картон во 56-тата минута 56' заменет 73'
CM 5 Селсо Борхес
RW 11 Јохан Венегас заменет 60'
LW 10 Брајан Руис
CF 21 Марко Урења заменет 66'
Замени:
MF 7 Кристијан Болањос влегол во игра 60'
FW 12 Џоел Кемпбел влегол во игра 66'
MF 9 Даниел Колиндрес влегол во игра 73'
Селектор:
Оскар Рамирес
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 6 Бранислав Ивановиќ добил жолт картон во 59-тата минута 59'
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 3 Душко Тошиќ
LB 11 Александар Коларов
CM 21 Немања Матиќ
CM 4 Лука Миливојевиќ
RW 10 Душан Тадиќ заменет 83'
AM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ
LW 22 Адем Љајиќ заменет 70'
CF 9 Александар Митровиќ заменет 90'
Замени:
MF 17 Филип Костиќ влегол во игра 70'
DF 2 Антонио Рукавина влегол во игра 83'
FW 8 Александар Пријовиќ добил жолт картон во 90+8-тата минута 90+8' влегол во игра 90'
Селектор:
Младен Крстајиќ

Играч на натпреварот:
Александар Коларов (Србија)[4]

Помошни судии:
Сенегал Џибрил Камара
Сенегал Ел Хаџи Самба
Четврти судија:
Етиопија Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
Франција Клеман Тирпен

Бразил - Швајцарија[уреди | уреди извор]

Бразил
Швајцарија
GK 1 Алисон
RB 14 Данило
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда
LB 12 Марсело
CM 5 Каземиро добил жолт картон во 47-мата минута 47' заменет 60'
CM 15 Паулињо заменет 67'
RW 19 Вилијан
AM 11 Филипе Коутињо
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус заменет 79'
Замени:
MF 17 Фернандињо влегол во игра 60'
MF 8 Ренато Аугусто влегол во игра 67'
MF 20 Роберто Фирмино влегол во игра 79'
Селектор:
Тите
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 87'
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 65-тата минута 65'
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами добил жолт картон во 68-мата минута 68' заменет 71'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири
AM 15 Блерим Џемаили
LW 14 Стивен Цубер
CF 9 Харис Шеферовиќ заменет 80'
Замени:
MF 17 Денис Закарија влегол во игра 71'
FW 7 Брил Емболо влегол во игра 80'
DF 6 Михаел Ланг влегол во игра 87'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[6]

Помошни судии:
Мексико Марвин Торентера
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
Панама Џон Пити
Video assistant referee:
Италија Паоло Валери

Бразил - Костарика[уреди | уреди извор]

Бразил
Костарика
GK 1 Алисон
RB 22 Фагнер
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда
LB 12 Марсело
CM 5 Каземиро
CM 15 Паулињо заменет 68'
RW 19 Вилијан заменет 46'
AM 11 Филипе Коутињо добил жолт картон во 81-вата минута 81'
LW 10 Нејмар добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CF 9 Габриел Жезус заменет 90+3'
Замени:
FW 7 Даглас Коста влегол во игра 46'
FW 20 Роберто Фирмино влегол во игра 68'
MF 17 Фернандињо влегол во игра 90+3'
Селектор:
Тите
GK 1 Кејлор Навас
SW 2 Џони Акоста добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CB 3 Џанкарло Гонсалес
CB 6 Оскар Дуарте
RWB 16 Кристијан Гамбоа заменет 75'
LWB 8 Брајан Овиедо
CM 20 Давид Гусман заменет 83'
CM 5 Селсо Борхес
RW 11 Јохан Венегас
LW 10 Брајан Руис
CF 21 Марко Урења заменет 54'
Замени:
MF 7 Кристијан Болањос влегол во игра 54'
DF 15 Франсиско Калво влегол во игра 75'
MF 17 Јелтсин Техеда влегол во игра 83'
Селектор:
Оскар Рамирес

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[8]

Помошни судии:
Холандија Сандер ван Рекел
Холандија Ервин Зеинстра
Четврти судија:
Словенија Дамир Скомина
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Србија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

Србија
Швајцарија
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 6 Бранислав Ивановиќ
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 3 Душко Тошиќ
LB 11 Александар Коларов
CM 21 Немања Матиќ добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2'
CM 4 Лука Миливојевиќ добил жолт картон во 39-тата минута 39' заменет 81'
RW 10 Душан Тадиќ
AM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ добил жолт картон во 34-тата минута 34'
LW 17 Филип Костиќ заменет 64'
CF 9 Александар Митровиќ добил жолт картон во 87-мата минута 87'
Замени:
MF 22 Адем Љајиќ влегол во игра 64'
FW 18 Немања Радоњиќ влегол во игра 81'
Селектор:
Младен Крстајиќ
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер
CB 22 Фабијан Шер
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
AM 15 Блерим Џемаили заменет 73'
LW 14 Стивен Цубер заменет 90+4'
CF 9 Харис Шеферовиќ заменет 46'
Замени:
FW 18 Марио Гаврановиќ влегол во игра 46'
FW 7 Брил Емболо влегол во игра 73'
FW 19 Јосип Дрмиќ влегол во игра 90+4'
Селектор:
Босна и Херцеговина Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Џердан Шакири (Швајцарија)[10]

Помошни судии:
Германија Марк Борш
Германија Стефан Луп
Четврти судија:
Бахреин Наваф Шукрала
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Србија - Бразил[уреди | уреди извор]

Србија
Бразил
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 2 Антонио Рукавина
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 13 Милош Вељковиќ
LB 11 Александар Коларов
CM 21 Немања Матиќ добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ
RW 10 Душан Тадиќ
AM 22 Адем Љајиќ добил жолт картон во 33-тата минута 33' заменет 75'
LW 17 Филип Костиќ заменет 82'
CF 9 Александар Митровиќ добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 89'
Замени:
MF 7 Андрија Живковиќ влегол во игра 75'
FW 18 Немања Радоњиќ влегол во игра 82'
FW 19 Лука Јовиќ влегол во игра 89'
Селектор:
Младен Крстајиќ
GK 1 Алисон
RB 22 Фагнер
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда
LB 12 Марсело заменет 10'
CM 15 Паулињо заменет 66'
CM 5 Каземиро
RW 19 Вилијан
AM 11 Филипе Коутињо заменет 80'
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус
Замени:
DF 6 Филипе Луис влегол во игра 10'
MF 17 Фернандињо влегол во игра 66'
MF 8 Ренато Аугусто влегол во игра 80'
Селектор:
Тите

Играч на натпреварот:
Паулињо (Бразил)[12]

Помошни судии:
Иран Реза Сохандан
Иран Мохамадреза Мансури
Четврти судија:
САД Хаир Маруфо
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Швајцарија - Костарика[уреди | уреди извор]

Швајцарија
Костарика
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер добил жолт картон во 37-мата минута 37'
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами заменет 60'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири заменет 81'
AM 15 Блерим Џемаили
LW 7 Брил Емболо
CF 18 Марио Гаврановиќ заменет 69'
Замени:
MF 17 Денис Закарија добил жолт картон во 75-тата минута 75' влегол во игра 60'
FW 19 Јосип Дрмиќ влегол во игра 69'
DF 6 Михаел Ланг влегол во игра 81'
Селектор:
Владимир Петковиќ
GK 1 Кејлор Навас
SW 3 Џанкарло Гонсалес
CB 2 Џони Акоста
CB 19 Кендал Вотсон добил жолт картон во 89-тата минута 89'
RWB 16 Кристијан Гамбоа добил жолт картон во 11-тата минута 11' заменет 90+3'
LWB 8 Брајан Овиедо
CM 5 Селсо Борхес
CM 20 Давид Гусман заменет 90+1'
RW 9 Даниел Колиндрес заменет 81'
LW 10 Брајан Руис
CF 12 Џоел Кемпбел добил жолт картон во 29-тата минута 29'
Замени:
MF 13 Родни Валас влегол во игра 81'
MF 14 Рандал Азофеифа влегол во игра 90+1'
DF 4 Ијан Смит влегол во игра 90+3'
Селектор:
Оскар Рамирес

Играч на натпреварот:
Блерим Џемаили (Швајцарија)[14]

Помошни судии:
Франција Никола Дано
Франција Сирил Грингор
Четврти судија:
Француска Полинезија Норберт Ауата
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „Match report – Group E – Costa Rica-Serbia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 4. „Costa Rica v Serbia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 17 June 2018.
 5. „Match report – Group E – Brazil-Switzerland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Посетено на 17 June 2018.
 6. „Brazil v Switzerland – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 17 June 2018.
 7. „Match report – Group E – Brazil-Costa Rica“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 8. „Brazil v Costa Rica – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-30. Посетено на 22 June 2018.
 9. „Match report – Group E – Serbia-Switzerland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 10. „Serbia v Switzerland – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-30. Посетено на 22 June 2018.
 11. „Match report – Group E – Serbia v Brazil“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 12. „Serbia v Brazil – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 27 June 2018.
 13. „Match report – Group E – Switzerland v Costa Rica“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Посетено на 27 June 2018.
 14. „Switzerland v Costa Rica – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 27 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]