Светско првенство во фудбал 2018 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светско првенство во фудбал 2018 - група Е била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Е ќе се одиграат од 17 до 27 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Бразил, Швајцарија, Костарика и Србија.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Е1  Бразил 1 КОНМЕБОЛ Победник на КОНМЕБОЛ квалификациите 28 март 2017 21 2014 Шампион (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) 2.
Е2  Швајцарија 2 УЕФА Победник на УЕФА баражите 12 ноември 2017 11 2014 Четвртфинале (1934, 1938, 1954) 11.
Е3  Костарика 3 КОНКАКАФ 2. место во 5. круг на КОНКАКАФ квалификациите 7 октомври 2017 5 2014 Четвртфинале (2014) 22.
Е4  Србија 4 УЕФА Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 2 2010 Групна фаза (2010) 38.

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата E Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Швајцарија 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Костарика 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Србија 0 0 0 0 0 0 0 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Костарика - Србија[уреди | уреди извор]

Костарика
Србија
GK 1 Кејлор Навас
SW 3 Џанкарло Гонсалес
CB 2 Џони Акоста
CB 6 Оскар Дуарте
RWB 16 Кристијан Гамбоа
LWB 15 Франсиско Калво добил жолт картон во 22-рата минута 22'
CM 20 Давид Гузман добил жолт картон во 56-тата минута 56' заменет 73'
CM 5 Селсо Борхес
RW 11 Јохан Венегас заменет 60'
LW 10 Брајан Руис Капитен
CF 21 Марко Урења заменет 66'
Замени:
MF 7 Кристијан Болањос влегол во игра 60'
FW 12 Џоел Кемпбел влегол во игра 66'
MF 9 Даниел Колиндрес влегол во игра 73'
Селектор:
Оскар Рамирес
CRC-SRB 2018-06-17.svg
GK 1 Владимир Стојковиќ
RB 6 Бранислав Ивановиќ добил жолт картон во 59-тата минута 59'
CB 15 Никола Миленковиќ
CB 3 Душко Тошиќ
LB 11 Александар Коларов Капитен
CM 21 Немања Матиќ
CM 4 Лука Миливојевиќ
RW 10 Душан Тадиќ заменет 83'
AM 20 Сергеј Милинковиќ-Савиќ
LW 22 Адем Љајиќ заменет 70'
CF 9 Александар Митровиќ заменет 90'
Замени:
MF 17 Филип Костиќ влегол во игра 70'
DF 2 Антонио Рукавина влегол во игра 83'
FW 8 Александар Пријовиќ добил жолт картон во 90+8-тата минута 90+8' влегол во игра 90'
Селектор:
Младен Крстајиќ

Играч на натпреварот:
Александар Коларов (Србија)[4]

Помошни судии:
Сенегал Џибрил Камара
Сенегал Ел Хаџи Самба
Четврти судија:
Етиопија Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
Франција Клеман Тирпен

Бразил - Швајцарија[уреди | уреди извор]

Бразил
Швајцарија
GK 1 Алисон
RB 14 Данило
CB 2 Тијаго Силва
CB 3 Миранда
LB 12 Марсело Капитен
CM 5 Каземиро добил жолт картон во 47-мата минута 47' заменет 60'
CM 15 Паулињо заменет 67'
RW 19 Вилијан
AM 11 Филипе Коутињо
LW 10 Нејмар
CF 9 Габриел Жезус заменет 79'
Замени:
MF 17 Фернандињо влегол во игра 60'
MF 8 Ренато Аугусто влегол во игра 67'
MF 20 Роберто Фирмино влегол во игра 79'
Селектор:
Тите
BRA-SUI 2018-06-17.svg
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер Капитен добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 87'
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 65-тата минута 65'
CB 5 Мануел Аканжи
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами добил жолт картон во 68-мата минута 68' заменет 71'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири
AM 15 Блерим Џемаили
LW 14 Стивен Цубер
CF 9 Харис Шеферовиќ заменет 80'
Замени:
MF 17 Денис Закарија влегол во игра 71'
FW 7 Брил Емболо влегол во игра 80'
DF 6 Михаел Ланг влегол во игра 87'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Филипе Коутињо (Бразил)[6]

Помошни судии:
Мексико Марвин Торентера
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
Панама Џон Пити
Video assistant referee:
Панама Паоло Валери

Бразил - Костарика[уреди | уреди извор]

Србија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

Србија - Бразил[уреди | уреди извор]

Швајцарија - Костарика[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]