Прејди на содржината

Душко Тошиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Душко Тошиќ (19 јануари 1985) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивец за Касимпаша .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Зрењанин, Тошиќ ја започнаl својата кариера во родната Србија играјќи за ОФК Београд пред да се пресели во францускиот клуб Сошо во зимата 2006 година, но поминал само една и пол сезона во клубот. За време на неговиот престој во Сошо, тие го освоиле Купот на Франција 2006–07.[1]

Вердер Бремен[уреди | уреди извор]

Тој преминал во Вердер Бремен за сезоната 2007-08, каде што потпишал договор до 2011 година. На 1 февруари 2010 година, неговиот договор со Бремен бил раскинат.[2]

Портсмут[уреди | уреди извор]

Тошиќ потпишал за Портсмут на 12 февруари 2010 година, но како резултат на финансиската состојба на Портсмут, регистрацијата на Тошиќ во Премиер лигата била задржана и тој бил принуден да го напушти клубот во рок од еден месец откако потпишал за нив.[3] Тошиќ бил неискористена замена во победата на Портсмут од 4-1 во петтото коло на ФА Купот против Саутемптон во февруари, и не успеал да излезе на теренот таа сезона. Тој потпишал договор за позајмица да игра за КПР до крајот на сезоната на 25 март 2010 година.[4]

Црвена звезда[уреди | уреди извор]

На 7 јули 2010 година, тој се приклучил на Црвена Ѕвезда, потпишувајќи тригодишен договор, отфрлајќи го интересот на некои англиски клубови. [5] На 31 август 2011 година, било објавено дека ќе му се приклучи на Реал Бетис на двегодишна позајмица со опција Бетис да го купи играчот потоа.[6] Тој се врати во Црвена Звезда во јануари 2012 година.

Генчлербирлиги[уреди | уреди извор]

На 21 јуни 2012 година, било објавено дека Тошиќ ја напушта Црвена Ѕвезда и се приклучува на турскиот тим од Супер лигата, Генчлербирлиги.[7] Таму играл три сезони и бил еден од најдобрите играчи во тимот.

Бешикташ[уреди | уреди извор]

На 2 јуни 2015 година, Тошиќ потпишал тригодишен договор за Бешикташ. Бешикташ ја освоил титулата во Супер лигата во сезоната 2015–16, како и во 2016–17, при што Тошиќ главно ја заземал позицијата лев централен дефанзивец.

Гуангжу[уреди | уреди извор]

На 18 мај 2018 година, Бешикташ објавил дека Тошиќ е подготвен да потпише за Гуангжу, со понудена сума од 5 милиони евра. Тој потпишал две и пол годишен договор вреден 5,8 милиони евра по сезона.[8]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тошиќ го направил своето национално деби против Норвешка на 15 ноември 2006 година, пријателски натпревар кој заврши нерешено 1-1.

Во јуни 2018 година, менаџерот на Србија, Младен Крстаиќ, го вклучил Тошиќ во последниот тим од 23 играчи за Светското првенство 2018 година.[9] Таму одиграл два натпревари, против Костарика[10] и Швајцарија.[11]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Роден во Зрењанин, Тошиќ пораснал во малото село Орловат кое се наоѓа во близина. Се оженил со српската поп пејачка Јелена Карлеуша во јуни 2008 година и имаат две ќерки Атина и Ника.[12]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Сошо

 • Купот на Франција: 2006–07

Вердер Бремен

Црвена звезда

 • Куп на Србија: 2011–12

Бешикташ

Србија

Индивидуални награди

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sochaux the defending champions“. ligue1.com. 12 May 2007. Посетено на 7 January 2020.[мртва врска]
 2. zur Brügge, Jan (3 February 2010). „Werder vertraut schwächelndem Team“. Nordwest Zeitung (германски). Посетено на 15 September 2017.
 3. „Paulo Sousa hoping to seal Dusko Tosic deal for Swansea“. BBC Sport. 20 March 2010. Посетено на 15 July 2020.
 4. „Queens Park Rangers swoop for Portsmouth's Dusko Tosic“. BBC Sport. 25 March 2010. Посетено на 26 March 2010.
 5. „Tosic is set for Red Star“. Sky Sports. 7 July 2010. Посетено на 31 August 2011.
 6. „Tošić, ipak, pozajmljen Betisu“. b92.net. 31 August 2011. Посетено на 31 August 2011.
 7. „Tosic signs for Gençlerbirliği“. Посетено на 21 June 2012.
 8. „Tosic signs for Guangzhou“. Посетено на 18 May 2018.
 9. „Soccer: Krstajic names Serbia's final 23-man World Cup squad“. reuters.com. 1 June 2018. Посетено на 6 June 2018.
 10. Timothy Abraham (17 June 2018). „Costa Rica 0–1 Serbia“. BBC Sport. Посетено на 25 June 2018.
 11. Matthew Henry (23 June 2018). „Serbia 1–2 Switzerland“. BBC Sport. Посетено на 25 June 2018.
 12. „Jelena Karleusa – die Frau von Dusko Tosic“ (германски). doktorfussball.de. 26 January 2009. Архивирано од изворникот на 9 September 2011. Посетено на 31 August 2011.