Прејди на содржината

Никола Миленковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Миленковиќ
Лични податоци
Полно име Никола Миленковиќ
Роден на 12 октомври 1997(1997-10-12)(26 г.)
Роден во Белград, СР Југославија[1]
Држава Србија Србија
Висина 1.95 m[2]
Позиција одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 4
Младинска кариера
Партизан Партизан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Партизан Партизан 36 (3)
2015–2016Телеоптик Телеоптик 13 (0)
2017– Фјорентина Фјорентина 190 (14)
Репрезентација
2015–2016 Србија Србија 19 3 (1)
2016 Србија Србија 20 1 (0)
2017– Србија Србија 21 5 (0)
2016– Србија Србија 46 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 June 2018

Никола Миленковиќ (српски: Никола Миленковић), (роден на 12 октомври 1997 година) — српски фудбалер, играч од одбраната на Фјорентина и на српската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Milenkovic, Nikola“. srbijafudbal.com (српски). Посетено на 12 October 2016.
  2. „Milenković, Nikola“. FK Partizan official website (српски). Архивирано од изворникот на 2019-12-17. Посетено на 18 April 2016.