Душан Тадиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Душан Тадиќ
Dušan Tadić (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Душан Тадиќ[1]
Роден на 20 ноември 1988 (1988-11-20) (34 г.)
Роден во Бачка Топола, СФРЈ СФР Југославија
Висина 1,81 м[2]
Позиција офанзивен играч од средината на теренот
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс
Број 10
Младинска кариера
АИК Бачка Топола
2002–2006 Војводина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2010 Војводина 107 (29)
2010–2012 Гронинген 68 (14)
2012–2014 Твенте 66 (28)
2014–2018 Саутхемтон 134 (20)
2018– Ајакс 32 (24)
Репрезентација
2008 Олиписка селекција на Србија 3 (0)
2008– Србија 62 (15)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 May 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 May 2019

Душан Тадиќ (српски: Душан Тадић; р. 20 ноември 1988) — српски професионален фудбалер кој настапува за Ајакс, како и за репрезентацијата на Србија.Тој примарно игра на левата страна од средината на теренот.[3]

Тој ја поминал својата младост во клубот од родниот град АИК Бачка Топола и ФК Војводина, кој на крајот играл во Лигата на УЕФА Европа со вториот. По две сезони поминати со ФК Гронинген тој се приклучи на Твенте во 2012 година, каде што со добрите игри заработил преселба во англискиот Саутемптон.

Тадиќ има над 40 настапи за Србија, откако го имал своето меѓународно деби во 2008 година и ја претставувал својата земја на Летните олимписки игри 2008 година на машкиот турнир во фудбал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dušan Tadić - UEFA.com“. www.uefa.com. UEFA. Посетено на 9 July 2016.
  2. „Dusan Tadic Profile, News & Stats“. www.premierleague.com. Premier League. Посетено на 9 July 2016.
  3. [1] Архивирано на 28 декември 2014 г.