Милош Вељковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милош Вељковиќ

Милош Вељковиќ (26 септември 1995) е српски професионален фудбалер кој игра како централен бек за Вердер Бремен и за репрезентацијата на Србија .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Базел во Швајцарија од родители Срби, Вељковиќ ја започнал својата професионална фудбалска кариера во швајцарскиот ФК Базел.

Тотенхем Хотспур[уреди | уреди извор]

Милош Вељковиќ му се приклучил на Тотенхем Хотспур во 2011 година од ФК Базел. Тој го направил своето деби во Премиер лигата на 8 април 2014 година против Сандерленд во победата од 5-1 на домашен терен, заменувајќи го Паулињо по 88 минути. Тој добил повеќе минути игра на 11 мај против Астон Вила кога влегол во игра наместо Сандро во 62. минута.[1]

Вељковиќ отишол на позајмица во Мидлсброу во Чемпионшип на 16 октомври 2014 година на три месеци.[2] Поради формата на дуото од средниот ред Грант Лидбитер и Адам Клејтон во средниот ред, тој бил ограничен на неколку замени настапи и неговата позајмица не била продолжена во јануари.

На 20 јануари 2015 година, Вељковиќ му се приклучил на Чарлтон Атлетик на позајмица до крајот на сезоната.[3] Сепак, тој заработил повреда на рамото во неговиот трет натпревар за Чарлтон што го исклучи од конкуренција.[4]

Вердер Бремен[уреди | уреди извор]

Вељковиќ му се приклучил на Вердер Бремен на 1 февруари 2016 година, потпишувајќи три и пол годишен договор, за пријавена сума од 300.000 евра.[5] На 24 септември 2016 година, тој го направил својот прв настап за првиот тим во сезоната 2016–17 во победата со 2–1 против ВфЛ Волфсбург на 5. натпревар, првата победа на клубот во сезоната; тој ги одигра цели 90 минути како централен бек откако Ламине Сане отпаднал поради проблеми со коленото на загревањето за натпреварот.[6]

Во јуни 2018 година, тој се договорил за продолжување на договорот со клубот.[7]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Вељковиќ е роден во Швајцарија од родители Срби, тој првично ја застапувал Швајцарија до 16 години пред да се заложи за верност кон Србија. Тој играл за репрезентацијата на Србија до 19 години, која го освоиле Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА во 2013 година.[8] Во летото 2015 година, тој исто така го освоил Светскиот куп на ФИФА до 20 години за Србија како дел од Златната генерација која доаѓала за репрезентацијата на Србија. Вељковиќ на секој натпревар играл како централен бек.[9]

Тој го имал своето деби за репрезентацијата на Србија на 11 ноември 2017 година на пријателски натпревар против Кина .[10]

Во јуни 2018 година, тој бил вклучен во последниот тим од 23 играчи за Светското првенство во фудбал 2018 година,[11] каде што се појавил на натпреварот против Бразил.[12]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Вељковиќ играл и како централен бек и како дефанзивен играч за врска. Тој открил дека претпочита да игра како дефанзивен играч за врска во клупскиот фудбал, а претпочитал да игра како централен бек за време на репрезентативниот фудбал.[9]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Србија

 • Првенство на УЕФА до 19 години : 2013 година
 • Светско првенство на ФИФА У-20 : 2015 година

Индивидуално

 • УЕФА Европско првенство до 19 години Тим на турнирот: 2013 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tottenham vs. Sunderland - 7 April 2014 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 8 April 2014.
 2. „Middlesbrough sign Spurs defender Milos Veljkovic on loan“. BBC Sport. 16 October 2014. Посетено на 16 October 2014.
 3. „Charlton sign Milos Veljkovic on loan from Tottenham Hotspur“. Charlton Athletic F.C. 20 January 2015. Архивирано од изворникот на 20 January 2015.
 4. „Milos Veljkovic interview: Tottenham youngster eager to join Harry Kane and Nabil Bentaleb in the Spurs first-team“. The Independent. 28 May 2015.
 5. Knips, Björn (31 January 2016). „Noch ein Neuer: Veljkovic kommt“ [Another new boy: Veljkovic joins]. Kreiszeitung (германски). Посетено на 1 February 2016.
 6. „Werder mit Last-Minute-Tor zum ersten Saisonsieg“. Sportschau (германски). 24 September 2016. Посетено на 25 September 2016.
 7. „Vorzeitig verlängert: Veljkovic setzt "klares Statement". kicker Online (германски). 8 June 2018. Посетено на 9 June 2018.
 8. [1] UEFA: Luković strike seals first Serbia triumph - 1 August 2013
 9. 9,0 9,1 „Milos Veljkovic: Tottenham's Under-20 World Cup winner wants to make impact in the Premier League, but this season about experience“. The Independent. 3 August 2015.
 10. „Internationals (Sky Sports)“. SkySports (англиски). Посетено на 12 November 2017.
 11. „Soccer: Krstajic names Serbia's final 23-man World Cup squad“. reuters.com. 1 June 2018. Посетено на 6 June 2018.
 12. Andrew Das (27 June 2018). „World Cup: Brazil cruises into next round with easy victory“. The New York Times. Посетено на 27 June 2018.