Прејди на содржината

Александар Пријовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Пријовиќ
Пријовиќ со ПАОК во 2017
Лични податоци
Полно име Александар Пријовиќ
Роден на 21 април 1990(1990-04-21)(34 г.)
Роден во Санкт Гален, Швајцарија
Висина 1.91 m[1]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ПАОК
Број 9
Младинска кариера
Санкт Гален
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2008 Парма 1 (0)
2008–2010 Дерби Каунти 0 (0)
2009Јеовил Таун (позајмица) 4 (0)
2009Нортемптон Таун (позајмица) 10 (2)
2010–2013 Сион 41 (6)
2012Лозана-Спорт (позајмица) 10 (0)
2012–2013Тромсо (позајмица) 26 (4)
2013–2014 Ѓургарденс 27 (10)
2014–2015 Болуспор 31 (16)
2015–2017 Легија Варшава 44 (13)
2017– ПАОК 44 (27)
Репрезентација
2007 Србија под 17[2] 3 (1)
2007 Србија под 19[2] 3 (0)
2010 Србија под 20 2 (1)
2011 Швајцарија под 21 2 (0)
2017– Србија 10 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 5 May 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 June 2018

Александар Пријовиќ (српски:Александар Пpиjoвић), (роден на 21 април 1990 година) — српски фудбалер кој игра како напаѓач за грчкиот клуб ПАОК и за српската репрезентација. Пријовиќ исто така има настапувано и за Србија и Швајцарија во младите категории.

Кариера[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 19 June 2018.
  2. 2,0 2,1 UEFA.com profile