Сесар Артуро Рамос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сесар Рамос
Целосно име Сесар Артуро Рамос
Роден декември 15 1983 (1983-12-15) (38 г.)[1]
Домашна
Години Лига Улога
2006–2011 Асенсо МХ фудбалски судија
2011– Лига МХ фудбалски судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2014– ФИФА судија

Сесар Артуро Рамос (роден на 5 декември 1983 година) — мексикански фудбалски судија[2].

Рамос станал судија во ФИФА во 2014 година[3]. Рамос го имал своето деби на 28 октомври 2006 година во натпревар од Примера дивизион помеѓу ФК Закатепек и Сантос Лагуна[1]. Рамос го направи своето деби на Првата дивизија како четврт официјален претставник на 15 јануари 2011 година во мечот помеѓу Сан Луис и Пуебла. Подоцна таа година, Рамос го направил своето деби за Првата дивизија како прв судија во натпреварот помеѓу ФК Монтереј и ФК Тихуана во Монтереј[4].

Рамос судел на финалето на Светското клупско првенство во 2017 помеѓу ФК Реал Мадрид и ФК Гремио[5].

Рамос бил единствениот мексикански судија назначен за судење на Светското првенство во 2018 година[6].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 http://www.ligamx.net/cancha/arbitro/56889
  2. „Profile“. Архивирано од изворникот на 2017-10-08. Посетено на 2018-06-15.
  3. FIFA. "Mexico: Referees".
  4. Liga MX
  5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2018-06-17. Посетено на 2018-06-15.
  6. http://www.record.com.mx/futbol-futbol-nacional-liga-mx/cesar-arturo-ramos-representara-mexico-en-rusia-2018