Саранск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саранск
-  Населено место  -
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Саранск (руски: Сара́нск; мокшански: Саранош; ерзјански: Саран ош) — град во централна Европска Русија и главен град на Република Мордовија. Се наоѓа на реката Волга околу 630 km источно од Москва. Вкупното население е преку 300.000 жители. Населението на градот претставува 34,3% од вкупното населени на републиката (2002). Преку 85% од населението се руси.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Саранск е збратимен со:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-08-13. Посетено на 2009-08-24.
Споменикот Ушаков пред Катедралата на Св. Апостол Јован