Паулињо (фудбалер 1988)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразил Паулињо
Лични податоци
Полно име Жозе Паоло Безера Масиел Жуниор[1]
Роден на 6 мај 1983.(1983-05-06)(40 г.)[2]
Роден во Сао Паоло, Бразил
Висина &100000000000001720000001,72 м[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 15
Младинска кариера
Пао де Асукар Пао де Асукар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 Вилнус Вилнус 38 (5)
2007-2008 ЛКС Лоѓ ЛКС Лоѓ 17 (0)
2008-2009 Пао де Асукар Пао де Асукар 0 (0)
2009-2010 Брагантино Брагантино 28 (6)
2010-2013 Коринтијанс Коринтијанс 86 (20)
2013-2015 Тотенхем Тотенхем 45 (6)
2015-2017 Гвангжу Евергранде Гван. Евергранде 63 (17)
2017- 2018 Барселона Барселона 34 (9)
2018- Гвангжу Евергранде Гван. Евергранде
Репрезентација
2011- Бразил Бразил 52 (12)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Жозе Паоло Безера Масиел Жуниор, попознат како Паулињо (роден на 25 јули 1988 година) — бразилски фудбалер, играч од средниот ред на Барселона и на бразилската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци[уреди | уреди извор]

Паулињо ја започнал кариерата во Пау де Асукар, приклучувајќи се на младинската екипа во 2004 година. По неуспехот да се пробие во првиот тим, Паулињо заминал во Европа каде потпишал договор со литванската екипа Вилнус во 2006 година. Таму тој играл одлично за клубот за време на неговите две сезони во Литванија, постигнувајќи пет гола од 38 првенствени настапи, но на крајот од сезоната 2007, Вилнус испаднал во втората лига на Литванија, по што Паулињо го напуштил клубот и се преселил во Полска, потпишувајќи договор со ЛКС Лоѓ. По една сезона во Полска, каде забележал 17 настапи во лигата, тој се вратил во Бразил во неговиот прв клуб Пао де Асукар во летото 2008 година. По една успешна сезона, во 2009 година Паулињо повторно го сменил својот клуб, приклучувајќи се овојпат на друга бразилска екипа, Брагантино, кој се натпреварувал во Серија Б.

Тотенхем[уреди | уреди извор]

Гвагжу Евергранде[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

На 14 август 2017 година, Барселона објави договор со Гуангжу Евергранде за купување на Паулињо за 40 милиони евра. Според Гуангжу Евергранде, Барселона направи неколку неуспешни понуди пред да ја активира клаузата за купување. На 26 август 2017 година, тој го имаше своето деби за Барселона во победата од 2:0 над Алавес, а на 87-та минута му се придружи на Андрес Иниеста. На 16 септември 2017 година, го постигна својот прв гол за Барселона во победата од 2:1 над Гетафе, откако влезе наместо Иван Ракитиќ во 77-та минута. На 28 октомври, Паулињо запечатен во победата од 2:0 против Атлетик Билбао со 92-минутна. Неговата доследна изведба го заработи местото како стартер во тимот. Паулињо ја заврши годината со натпреварот против Депортиво де Ла Коруња. Во првиот натпревар од Барселона во 2018 против Леванте, Паулињо постигна гол во периодот на повреи, завршувајќи го натпреварот со 3-0. На 15 јануари 2018 година, тој го постигна првиот гол за екипата во победата од 4-2 во Барселона над Реал Сосиедад во Аноте. Барселона на тој стадиот немаше победено од 2007 година.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 август 2013. Архивирано од изворникот на 25 септември 2013. Посетено на 17 август 2013.
  2. „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Brazil“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 11 June 2018.
  3. „Paulinho“. FIFA.com. FIFA. Архивирано од изворникот на 30 октомври 2013. Посетено на 21 јануари 2014.