Светско првенство во фудбал 2018 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светско првенство во фудбал 2018 - група Д била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Д ќе се одиграат од 16 до 26 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Аргентина, Исланд, Хрватска и Нигерија.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Д1  Аргентина 1 КОНМЕБОЛ 3. место во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 17 2014 Шампион (1978, 1986) 4.
Д2  Исланд 3 УЕФА Победник на групата И во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017. 1 21.
Д3  Хрватска 2 УЕФА Победник на УЕФА баражите 12 ноември 2017 5 2014 Трето место (1998) 18.
Д4  Нигерија 4 КАФ Победник на групата Б во КАФ квалификациите 7 октомври 2017 6 2014 Осминафинале (1994, 1998, 2014) 41.

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала за осминафинале
Табела на групата Д Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Хрватска 3 3 0 0 7 1 +6 9
2.  Аргентина 3 1 1 1 3 5 -2 4
3.  Нигерија 3 1 0 2 3 4 -1 3
4.  Исланд 3 0 1 2 2 5 -3 1

Натпревар[уреди | уреди извор]

Аргентина - Исланд[уреди | уреди извор]

Аргентина
Исланд
GK 23 Вили Кабалјеро
RB 18 Едуардо Салвио
CB 17 Николас Отаменди
CB 16 Маркос Рохо
LB 3 Николас Талјафико
CM 14 Хавиер Маскерано
CM 5 Лукас Биља заменет 54'
RW 13 Максимилијано Меса заменет 84'
AM 10 Лионел Меси Captain sports.svg (64)
LW 11 Анхел Ди Марија заменет 75'
CF 19 Серхио Агуеро
Замени:
MF 7 Евер Банега влегол во игра 54'
MF 22 Кристијан Павон влегол во игра 75'
FW 9 Гонсало Игуаин влегол во игра 84'
Селектор:
Хорхе Сампаоли
ARG-ISL 2018-06-16.svg
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон
CB 14 Кари Арнасон
CB 6 Рагнар Сигурдсон
LB 18 Хердур Магнусон
DM 10 Гилфи Сигурдсон
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg заменет 76'
CM 20 Емил Халфредсон
RW 7 Јохан Берг Гудмундсон заменет 63'
LW 8 Биркир Бјарнарсон
CF 11 Алфред Финбогасон заменет 89'
Замени:
MF 19 Рурик Гисласон влегол во игра 63'
DF 23 Ари Фрејр Скуласон влегол во игра 76'
FW 9 Бјерн Бергман Сигурдарсон влегол во игра 89'
Селектор:
Хеимир Халгримсон

Играч на натпреварот:
Ханес Доур Халдорсон (Исланд)[4]

Помошни судии:
Полска Павел Соколницки
Полска Томаш Листкјевич
Четврти судија:
Колумбија Вилмар Ролдан
Video assistant referee:
САД Марк Гајгер

Хрватска - Нигерија[уреди | уреди извор]

Хрватска
Нигерија
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 2 Шиме Врсаљко
CB 21 Домагој Вида
CB 6 Дејан Ловрен
LB 3 Иван Стриниќ
CM 7 Иван Ракитиќ добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
RW 18 Анте Ребиќ заменет 78'
AM 9 Андреј Крамариќ заменет 60'
LW 4 Иван Перишиќ
CF 17 Марио Манџукиќ заменет 86'
Замени:
MF 11 Марцело Брозовиќ добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 60'
MF 8 Матео Ковачиќ влегол во игра 78'
FW 20 Марко Пјаца влегол во игра 86'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-NGA 2018-06-16.svg
GK 23 Франсис Узохо
RB 12 Шеху Абдулахи
CB 6 Леон Балогун
CB 5 Вилијам Трост-Еконг добил жолт картон во 70-тата минута 70'
LB 2 Брајан Идову
CM 4 Вилфред Ндиди
CM 8 Огенекаро Етебо
RW 11 Виктор Моузес
AM 10 Џон Оби Микел Captain sports.svg заменет 88'
LW 18 Алекс Ивоби заменет 62'
CF 9 Одион Игало заменет 72'
Замени:
FW 7 Ахмед Муса влегол во игра 62'
FW 14 Келечи Ихеаначо влегол во игра 72'
FW 13 Сими влегол во игра 88'
Селектор:
Германија Гернот Рор

Играч на натпреварот:
Лука Модриќ (Хрватска)[6]

Помошни судии:
Бразил Емерсон де Карваљо
Бразил Марсело Ван Гасе
Четврти судија:
Шпанија Антонио Матеу Лахос
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Аргентина - Хрватска[уреди | уреди извор]

Аргентина
Хрватска
GK 23 Вили Кабалјеро
CB 2 Габриел Меркадо добил жолт картон во 51-вата минута 51'
CB 17 Николас Отаменди добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CB 3 Николас Талјафико
RM 18 Едуардо Салвио заменет 56'
CM 14 Хавиер Маскерано
CM 15 Енцо Перес заменет 68'
LM 8 Маркос Акуња добил жолт картон во 87-мата минута 87'
RF 10 Лионел Меси Captain sports.svg
CF 19 Серхио Агуеро заменет 54'
LF 13 Максимилијано Меса
Замени:
FW 9 Гонсало Игуаин влегол во игра 54'
MF 22 Кристијан Павон влегол во игра 56'
FW 21 Пауло Дибала влегол во игра 68'
Селектор:
Хорхе Сампаоли
ARG-CRO 2018-06-21.svg
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 2 Шиме Врсаљко добил жолт картон во 67-мата минута 67'
CB 6 Дејан Ловрен
CB 21 Домагој Вида
LB 3 Иван Стриниќ
CM 7 Иван Ракитиќ
CM 11 Марцело Брозовиќ добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
RW 18 Анте Ребиќ добил жолт картон во 39-тата минута 39' заменет 57'
AM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
LW 4 Иван Перишиќ заменет 82'
CF 17 Марио Манџукиќ добил жолт картон во 58-мата минута 58' заменет 90+3'
Замени:
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 57'
MF 8 Матео Ковачиќ влегол во игра 82'
DF 5 Ведран Чорлука влегол во игра 90+3'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Лука Модриќ (Хрватска)[8]

Помошни судии:
Узбекистан Абдухамидуло Расулов
Узбекистан Јахонгир Саидов
Четврти судија:
Француска Полинезија Норберт Ауата
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Нигерија - Исланд[уреди | уреди извор]

Нигерија
Исланд
GK 23 Френсис Узохо
CB 22 Кенет Омеруо
CB 5 Вилијам Трост-Еконг
CB 6 Леон Балогун
DM 10 Џон Оби Микел Captain sports.svg
CM 8 Огенекаро Етебо заменет 90'
CM 4 Вилфред Ндиди
RW 11 Виктор Моузес
LW 2 Брајан Идову добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 46'
CF 7 Ахмед Муса
CF 14 Келечи Ихеаначо заменет 85'
Замени:
DF 21 Тајрон Ебуехи влегол во игра 46'
FW 9 Одион Игало влегол во игра 85'
FW 18 Алекс Ивоби влегол во игра 90'
Селектор:
Германија Гернот Рор
NGA-ISL 2018-06-22.svg
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон
CB 14 Кари Арнасон
CB 6 Раганар Сигурдсон заменет 65'
LB 18 Хердур Магнѕсон
RM 19 Рурик Гисласон
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg заменет 87'
CM 10 Гилфи Сигурдсон (83)
LM 8 Биркир Бјарнасон
CF 22 Јон Дади Бодварсон заменет 71'
CF 11 Алфред Финбогасон
Замени:
DF 5 Сверир Инги Ингасон влегол во игра 65'
FW 9 Бјерн Бергман Сигурдарсон влегол во игра 71'
DF 23 Ари Фрејр Скуласон влегол во игра 87'
Селектор:
Хеимир Халгримсон

Играч на натпреварот:
Ахмед Муса (Нигерија)[10]

Помошни судии:
Нов Зеланд Симон Лунт
Тонга Тевита Макасини
Четврти судија:
Костарика Рикардо Монтеро
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати

Нигерија - Аргентина[уреди | уреди извор]

Нигерија
Аргентина
GK 23 Френсис Узохо
CB 6 Леон Балогун добил жолт картон во 32-рата минута 32'
CB 5 Вилијам Трост-Еконг
CB 22 Кенет Омеруо заменет 90'
DM 10 Џони Оби Микел Captain sports.svg добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
CM 8 Огенекаро Етебо
CM 4 Вилфред Ндиди
RW 11 Виктор Моузес
LW 2 Брајан Идову
CF 7 Ахмед Муса заменет 90+2'
CF 14 Келечи Ихеаначо заменет 46'
Замени:
FW 9 Одион Игало влегол во игра 46'
FW 18 Алекс Ивоби влегол во игра 90'
FW 13 Сими влегол во игра 90+2'
Селектор:
Германија Гернот Рор
NGA-ARG 2018-06-26.svg
GK 12 Франко Армани
RB 2 Габриел Меркадо
CB 17 Николас Отаменди
CB 16 Маркос Рохо
LB 3 Николас Талјафико заменет 80'
RM 15 Енцо Перес заменет 61'
CM 14 Хавиер Маскерано добил жолт картон во 49-тата минута 49'
CM 7 Евер Банега добил жолт картон во 64-тата минута 64'
LM 11 Анхел Ди Марија заменет 72'
CF 10 Лионел Меси Captain sports.svg добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CF 9 Гонсало Игуаин
Замени:
MF 22 Кристијан Павон влегол во игра 61'
MF 13 Максимилијано Меса влегол во игра 72'
FW 19 Серхио Агуеро влегол во игра 80'
Селектор:
Хорхе Сампаоли

Играч на натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)[12]

Помошни судии:
Турција Бахтин Дуран
Турција Тарик Онгун
Четврти судија:
Холандија Бјорн Каиперс
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Исланд - Хрватска[уреди | уреди извор]

Исланд
Хравтска
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон добил жолт картон во 84-тата минута 84'
CB 5 Сверир Инги Ингасон
CB 6 Рагнар Сигурдсон заменет 70'
LB 18 Хердур Магнусон
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg
CM 20 Емил Халфредсон добил жолт картон во 59-тата минута 59'
RW 7 Јохан Берг Гудмундсон
AM 10 Гилфи Сигурдсон
LW 8 Биркир Бјарнасон заменет 90'
CF 11 Алфред Финбогасон добил жолт картон во 64-тата минута 64' заменет 85'
Замени:
FW 9 Бјорн Бергман Сигурдарсон влегол во игра 70'
MF 4 Алберт Гудмундсон влегол во игра 85'
MF 21 Арнор Ингви Траустасон влегол во игра 90'
Селектор:
Хеимир Халгримсон
ISL-CRO 2018-06-26.svg
GK 12 Ловре Калиниќ
RB 13 Тин Једвај добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CB 5 Ведран Чорлука
CB 15 Дује Чалета-Цар
LB 22 Јосип Пивариќ
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg заменет 65'
CM 19 Милан Бадељ
RW 20 Марко Пјаца добил жолт картон во 14-тата минута 14' заменет 70'
AM 8 Матео Ковачиќ заменет 81'
LW 4 Иван Перишиќ
CF 9 Андреј Крамариќ
Замени:
MF 14 Филип Брадариќ влегол во игра 65'
DF 6 Дејан Ловрен влегол во игра 70'
MF 7 Иван Ракитиќ влегол во игра 81'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Милан Бадељ (Хрватска)[14]

Помошни судии:
Шпанија По Себран Девис
Шпанија Роберто Диас Перес
Четврти судија:
Панама Џон Пити
Video assistant referee:
Италија Паоло Валери

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „Match report – Group D – Argentina-Iceland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Посетено на 16 June 2018.
 4. „Argentina v Iceland – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Посетено на 16 June 2018.
 5. „Match report – Group D – Croatia-Nigeria“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Посетено на 16 June 2018.
 6. „Croatia v Nigeria – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Посетено на 16 June 2018.
 7. „Match report – Group D – Argentina-Croatia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 June 2018. Посетено на 21 June 2018.
 8. „Argentina v Croatia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 June 2018. Посетено на 21 June 2018.
 9. „Match report – Group D – Nigeria-Iceland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 10. „Nigeria v Iceland – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 22 June 2018. Посетено на 22 June 2018.
 11. „Match report – Group D – Nigeria v Argentina“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Посетено на 26 June 2018.
 12. „Nigeria v Argentina – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Посетено на 26 June 2018.
 13. „Match report – Group D – Iceland v Croatia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Посетено на 26 June 2018.
 14. „Iceland v Croatia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Посетено на 26 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]