Прејди на содржината

Лукас Биља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргентина Лукас Биља
Лични податоци
Роден на 30 јануари 1986(1986-01-30)(38 г.)
Роден во Мерседес, Аргентина
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Број 21
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2005 Аргентинос Хуниорс Аргентинос Хуниорс 17 (1)
2005-2006 Индепендиенте Индепендиенте 49 (0)
2006-2013 Андерлехт Андерлехт 195 (10)
2013-2017 Лацио Лацио 104 (13)
2017-2020 Милан Милан 58 (2)
Репрезентација
2005 Аргентина Аргентина 20 8 (0)
2011- Аргентина Аргентина 58 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 29 јули 2020

Лукас Родриго Биља (роден на 30 јануари 1986 година, во Мерседес) — аргентински фудбалер, играч од средниот ред, кој за последно настапувал за на Милан и на аргентинската репрезентација.

За сениорската репрезентација на Аргентина дебитирал во 2011 година и оттогаш е стандарден репрезентативец, а претходно тој настапувал и за репрезентацијата под 20 години, со која триумфирал на Светското првенство за играчи под 20 години во 2005 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Биља има италијанско потекло, бидејќи неговите предци биле од Фиренца. Во април 2009 година, тој добил италијански пасош.[2]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Внатрешен играч од средниот ред кој има улога на плејмејкер, или како што во Италија ја нарекуваат таа позиција реџиста, со значителна техника, карактер и визија за играта. Ужива брзо размислување и способност за добри и прецизни проигрувања, како и чувство за асистенции за гол.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата во Аргентина[уреди | уреди извор]

Биља ја започнал својата кариера во Аргентинос Хуниорс. Сепак, недостатокот на настапи за првиот тим го натерало играчот да го напушти клубот по само 17 одиграни натпревари и постигнат еден гол.

Во 2005 година, тој се преселил во Индепендиенте за необјавена сума. Во првата половина од неговата сезона во Индепендиенте, тој направил единаесет настапи пред да стане прв играч на тимот во следната сезона, каде што тој играл во секој еден натпревар.

Андерлехт[уреди | уреди извор]

Биља (со број 5) во пријателски натпревар против Ред Бул Салцбург во 2012.

Во јули 2006 година, по една и пол сезона во Индепендиенте, Биља направил трансфер во белгискиот прволигашки гигант Андерлехт, потпишувајќи договор со четири-годишна трајност.[3] По преселувањето во Белгија, Биља го зел дресот со бројот пет на грбот, кој никогаш нема да го смени за време на неговата кариера во Андерлехт.[4][5] Биља претходно бил на проби во шпанските клубови Валенсија и Виљареал. Играјќи за Андерлехт, Биља имал постојано добри настапи во средниот ред, пред да стане капитен на клубот. Заради техничкиот стил на игра Биља честопати го споредуваат со сонародникот Фернандо Редондо, кој исто така го носел дресот со број 5 во поголемиот дел од неговата кариера. Биља е познат по своите точни додавања, и тврдите стартови, кој често резултираат со добивање на жолт картон. Биља се смета за еден од најдобрите играчи на Андерлехт од средината на теренот, и за омилен меѓу навивачите.

Во сезоната 2006-2007, Биља го направил своето деби за клубот, влегувајќи како замена за Марк Де Ман кој се жалел на повреда, а Андерлехт издвојувал победа со 4-2 над Сент Труиден во тој прв натпревар од сезоната. Првично, Биља имал потешкотии во почетокот, откако бил изоставени за натпреварот од Суперкупот на Белгија, што Андерлехт го освоил вторпат по ред. Неговиот соиграч Ивес Вандерхаге, кој исто така бил играч од средниот ред и, исто така, знаел да зборува шпански, почувствувал симпатии кон Биља и му помогнал многу да се прилагоди на животот во Белгија. Тој, исто така, го направи своето деби во Лигата на шампионите, кога Андерлехт одиграл нерешено 1-1 против Лил во првото коло од групната фаза. Подоцна во текот на сезоната, Биља станал многу важен играч за клубот. Кон крајот на сезоната, тој постигнал погодок од пенал, во убедливата победа на Андерлехт над Брисел со 6-0, постигнувајќи го така својот прв првенствен гол во Белгија. Првата сезона на Биља во клубот му донела триумф во првенството.

Со текот на сезоните и успешните настапи на Биља во Андерлехт, се зголемувале и интересите од другите клубови за него. Во текот на сезоната 2010-11, Андерлехт одбил понуда од 4,5 милиони евра од Галатасарај, со образложение дека понудената сума е мала за да се одречат од еден од најдобрите играчи во тој момент во клубот.

Во текот на сезоната 2011-2012, Биља потпишал нов договор, во трајност до 2015 година.[6] Меѓутоа по Копа Америка, Биља изјвил дека сака да го напушти Андерлехт, за да може да се тестира себеси во другите лиги.[7] Еден месец подоцна, Биља бил назначен за заменик-капитен од страна на новиот тренер Ариел Џејкобс, додека Оливие Дешахт останал прв капитен. Наскоро поради повредата на Дешахт, Биглја ја презел капитенската лента за времето кога Дешахт бил отсутен и ја носел во секој натпревар на Андерлехт па дури и кога Дешахт се вратил на теренот повеќе не бил капитен.[8] Во текот на сезоната, Биља постигнал два првенствени гола против екипите на Монс и Сент-Труиден. На крајот на сезоната, клубот и Биља освоиле уште една лигашка титула.

Пред почетокот на сезона 2012-13, Биља уште повеќе бил поврзан со заминување од Андерлехт откако тој бил на проби во Арсенал[9], Норич Сити[10], Реал Мадрид и Интер. Подоцна во текот на јануари 2013, Саутхемптон бил најзагреан да го доведе Биља во својте редови, откако играчот најавил дека сака да си замине од Андерлехт. Сепак, и оваа зделка пропаднала и Биља останал во Андерлехт да ја доигра сезоната 2012-2013 и да освои уште една титула Првак на Белгија.

Лацио[уреди | уреди извор]

На 23 јули 2013, Биља потпишал петгодишен договор со Лацио.[11] За ова искуство се одлучил да го избере дресот со број 5, истиот број го носел претходно во Андерлехт. На 18 август 2013, го имал своето деби во поразот со 4-0 од Јувентус во Суперкупот на Италија.[12] На 25 август, го направил своето деби во италијанското првенство, во победата со 2-1 над Удинезе. На 22 декември 2013, го постигнал својот прв гол во дресот на Лацио; Биља постигнал убав погодок со глава, против Верона за моментален резултат 1-1, но натпреварот завршил со катастрофален пораз на Лацио со 4-1 за домаќините.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, Биља бил дел од репрезентацијата на Аргентина која победила на Светското првенство за фудбалери до 20 години во Холандија. Своето деби во сениорската репрезентација на Аргентина, Биља го имал на 9 февруари 2011 против Португалија во Женева, кога Аргентина победила со 2-1. Откако одигра неколку натпревари на сениорско ниво на 1 јуни 2011, тој се нашол на списокот на селекторот Серхио Батиста за Копа Америка, каде Аргентина стигнала само до четвртфиналето.

Репрезентативна хронологија на настапи и постигнати голови[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Аргентина|d}}|{{Naz/ Аргентина|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
09/02/2011 Женева [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Португалија|ssb}}px 0px {{Naz/ Португалија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Португалија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Португалија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Португалија|d}}|{{Naz/ Португалија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 79'
26/03/2011 Ист Радерфорд [[ фудбалска Selezione {{Naz/САД |d}}|{{Naz/САД |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/САД |ssb}}px 0px {{Naz/САД |ssb}}px">[[File:{{Naz/САД |a}}|class=noviewer|{{Naz/САД |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Аргентина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Аргентина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Аргентина|d}}|{{Naz/ Аргентина|c}}]] Пријателска - влегол во игра 75'
03/03/2011 Сан Хосе [[ фудбалска Selezione {{Naz/Костарика |d}}|{{Naz/Костарика |c}}]] [[File:{{Naz/Костарика |a}}|class=noviewer|{{Naz/Костарика |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Аргентина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Аргентина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Аргентина|d}}|{{Naz/ Аргентина|c}}]] Пријателска -
20/06/2011 Буенос Аирес [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Албанија|ssb}}px 0px {{Naz/ Албанија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Албанија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Албанија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Албанија|d}}|{{Naz/ Албанија|c}}]] Пријателска - заменет 46'
12/07/2011 Кордоба [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 3 – 0 [[File:{{Naz/ Костарика|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Костарика|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Костарика|d}}|{{Naz/ Костарика|c}}]] Копа Америка-1 фаза - влегол во игра 79';добил жолт картон во 90-тата минута 90'
16/07/2011 Санта Фе [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 4 – 5 на пенали <span style="margin:0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Уругвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уругвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уругвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уругвај|d}}|{{Naz/ Уругвај|c}}]] Копа Америка-четвртфинале - влегол во игра 97'
08/09/2012 Кордоба [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px 0px {{Naz/ Парагвај|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Парагвај|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Парагвај|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Парагвај|d}}|{{Naz/ Парагвај|c}}]] Квал. за СП 2014 - влегол во игра 89'
07/06/2013 Буенос Аирес [[ фудбалска Selezione {{Naz/Аргентина |d}}|{{Naz/Аргентина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px 0px {{Naz/Аргентина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Аргентина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Аргентина |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Колумбија|ssb}}px 0px {{Naz/ Колумбија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Колумбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Колумбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Колумбија|d}}|{{Naz/ Колумбија|c}}]] Квал. за СП 2014 - добил жолт картон во 41-вата минута 41'
15/06/2013 Гватемала Сити [[ фудбалска Selezione {{Naz/Гватемала |d}}|{{Naz/Гватемала |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Гватемала |ssb}}px 0px {{Naz/Гватемала |ssb}}px">[[File:{{Naz/Гватемала |a}}|class=noviewer|{{Naz/Гватемала |c}}|20x16px]] 0 – 4 <span style="margin:0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/ Аргентина|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Аргентина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Аргентина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Аргентина|d}}|{{Naz/ Аргентина|c}}]] Пријателска - заменет 46'
Вкупно Настапи 9 Голови 0

Титули[уреди | уреди извор]

Белгија Андерлехт[уреди | уреди извор]

Аргентина Аргентина[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Youth Championship Netherlands 2005 Teams: Argentina“. FIFA. Архивирано од изворникот на 2009-01-31. Посетено на 30 July 2009.
 2. „Chase hots up for Biglia“. Sky Sports. 8 April 2009. Посетено на 6 February 2013.
 3. „L'Argentin Lucas Biglia quatre ans à Anderlecht“ (француски). Lalibre.be. 20 May 2006. Посетено на 5 June 2013.
 4. „Lucas Biglia signs 4-year contract“. RSCA.be. 20 May 2006. Архивирано од изворникот на 2014-02-03. Посетено на 5 June 2013.
 5. „Biglia tekent voor 4 seizoenen bij Anderlecht“ (холандски). De Standaard. 20 May 2006. Посетено на 5 June 2013.
 6. „Lucas Biglia verlengt contract bij Anderlecht tot 2015“ (холандски). De Standaard. 1 June 2011. Посетено на 6 February 2013.
 7. „Biglia seeks Anderlecht exit“. Sky Sports. 17 July 2011. Посетено на 6 February 2013.
 8. „Olivier Deschacht geeft aanvoerdersband af“ (холандски). De Standaard. 28 September 2011. Посетено на 5 June 2013.
 9. „Biglia on Wenger agenda“. Sky Sports. 16 August 2012. Посетено на 6 February 2013.
 10. „Canaries to swoop for Biglia“. Sky Sports. 24 August 2012. Посетено на 6 February 2013.
 11. sslazio.it, уред. (23 јули 2013). „Comunicato: Luca Biglia è della Lazio“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 10 јули 2014.
 12. soccerway.com, уред. (18 август 2013). „Juventus 4-0 Lazio“. Посетено на 11 јули 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]