Макси Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија


Макси Родригес
Родригес играјќи за Аргентина во 2012
Лични податоци
Полно име Максимилиано Рубен Родригес[1]
Роден на 2 јануари 1981(1981-01-02)(43 г.)
Роден во Росарио, Аргентина
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Пењарол
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 Нувел Олд Бојс 57 (20)
2002–2005 Еспањол 111 (26)
2005–2010 Атлетико Мадрид 121 (32)
2010–2012 Ливерпул 57 (15)
2012–2017 Нувел Олд Бојс 123 (42)
2017– Пењарол 24 (8)
Репрезентација
2001 Аргентина 20 7 (4)
2003–2015 Аргентина 57 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 December 2016

Максимилијано Рубен Родригес или "Макси Родригес" (шпан. Maximiliano Rubén Rodríguez, роден на 2 јануари 1981 во Росарио) — аргентински фудбалер, напаѓач и халф. Поседува двојно државјанско: едно аргентинско, едно италијанско. Висок е 1,80 m.Има изиграно три светски првенства.На Светското првенство во фудбал 2006 тој постигна три гола, од кои два беа против тимот на Србија и Црна Гора во победата од 6-0, а еден против Мексико во осмина финалето. На Светското првенство во фудбал 2014 година, тој го даде решавачкиот пенал против Холандија, кој ги доведе до финалето.

  1. „List of players under written contract registered between 01/01/2010 and 31/01/2010“ (PDF). The Football Association. Посетено на 7 February 2010.
  2. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of players“. FIFA.com. 11 June 2014. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 15 October 2014.