Серхио Агуеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серхио Агуеро
Sergio Agüero 2018.jpg
Лични податоци
Полно име Серхио Леонел Агуеро[1][2]
Роден на 2 јуни 1988 (1988-06-02) (32 г.)[1]
Роден во Буенос Аирес,[3] Аргентина
Висина 1.72 m[4]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити
Број 10
Младинска кариера
1997–2003 Индипендиенте
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Индипендиенте 54 (23)
2006–2011 ФК Атлетико Мадрид 175 (74)
2011– Манчестер Сити 270 (216)
Репрезентација
2004 Аргентина под 17 5 (3)
2005–2007 Аргентина под 20 7 (6)
2008 Аргентина 23 5 (2)
2006– Аргентина 89 (39)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 03
51, 8 April 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 26 June 2018

Серхио Леонел Агуеро дел Кастиљо (скратено Кун Агуеро) — аргентински фудбалер роден во Буенос Аирес на 2 јуни 1988 година. Моментално игра за Манчестер Сити од Англија, во англиската Премиер лига.Го освоил Мундијалот за играчи помлади од 20 години, во 2005 и 2007 година со тимот што во 2007 освоил и Златна топка и Златна копачка. Исто така освоил и златен медал на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година.

Најголеми успеси[уреди | уреди извор]

Атлетико Мадрид[уреди | уреди извор]

Манчестер сити[уреди | уреди извор]

Репрезентација на Аргентина[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ficha“ [Fact Sheet]. Official Site. Архивирано од изворникот на 28 јануари 2016. Посетено на 14 јануари 2016.
  2. „Champions League – Eight fantastic facts about Sergio Aguero“. Yahoo Sport. Press Association. 26 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 15 февруари 2016. Посетено на 14 јануари 2016.
  3. „Bio“. sergioaguero.com. Sergio Aguero's Official Site. Посетено на 11 мај 2016.
  4. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 јуни 2018. Посетено на 10 јуни 2018.