Николас Талјафико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николас Талјафико
Argentina team in St. Petersburg (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Николас Алехандро Талјафико [1]
Роден на 31 август 1992 (1992-08-31) (30 г.)
Роден во Буенос Аирес, Аргентина
Држава Аргентина Аргентина
Висина 1.72 m[2]
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс Ајакс
Број 31
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2015 Банфилд Банфилд 90 (2)
2012–2013Мурсија Мурсија 27 (0)
2015–2018 Индепендиенте Индепендиенте 85 (2)
2018– Ајакс Ајакс 42 (2)
Репрезентација
2007 Аргентина Аргентина 15 2 (0)
2009 Аргентина Аргентина 17 5 (0)
2011 Аргентина Аргентина 20 12 (1)
2017– Аргентина Аргентина 13 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 8 April 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 March 2019

Николас Алехандро Талјафико (роден на 31 август 1992) — аргентински фудбалер, лев бек на Ајакс и на аргентинската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Поради неговата издржливост, одличната техника и континуираната активност, како и играњето на неговата позиција, Талјафико потсетува на својот познат сонародник и поранешен лев бек на репрезентацијата, Хавиер Санети.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Argentina“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-12-06. Посетено на 10 June 2018.
  2. „Nico Tagliafico“. Ajax.
  3. „Nicolás Tagliafico: the New Javier Zanetti?“. Mediolana. 14 August 2011. Посетено на 3 January 2014.