Рафаел ван дер Варт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рафаел ван дер Варт
Ван дер Варт на тренинг со Хамбургер 2014 година.
Лични податоци
Полно име Рафаел Фердинанд Ван дер Вартt[1]
Роден на 11 февруари 1983(1983-02-11)(41 г.)[2]
Младинска кариера
Де Кенемерс
Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2005 Ајакс 117 (52)
2005–2008 ФК Хамбургер 74 (30)
2008–2010 Реал Мадрид 58 (11)
2010–2012 Тотенхем 63 (24)
2012–2015 ФК Хамбургер 79 (16)
2015–2016 ФК Реал Бетис 7 (0)
2016– Митјиланд 15 (2)
2001–2013 Холандија 109 (25)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 11 December 2016 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19 November 2013

Рафаел ван дер Варт (Хемскерк, 11 февруари 1983) е поранешен холандски фудбалски репрезентативец, кој моментално настапува за данскиот прволигаш Митјиланд.

Ван дер Варт во дресот на ФК Тотенхем.

Најзначителни успеси[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Хамбургер[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Тотенхем[уреди | уреди извор]

Репрезентација на Холандија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA Јужна Африка 2010 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 8 June 2013.
  2. „R. van der Vaart“ (холандски). Voetbal International. Архивирано од изворникот на 2013-07-12. Посетено на 8 June 2013.