Педри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Педри

Педро Гонзалес Лопез (роден на 25 ноември 2002 година), познат како Педри, е шпански професионален фудбалер. Тој игра како централен играч од средниот ред за клубот од Ла Лига Барселона. Тој исто така игра и за репрезентацијата на Шпанија.[1] Во 2021 година, тој ја освоил наградата, Златно момче и го добил трофејот Копа, доделен од страна на ФИФА за време на церемонијата за доделување на Златната топка во 2021 година.[2][3]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Педри е роден во Бајамар, Тенерифе, Канарските Острови.[4] Семејството на Педри се преселило во Тегеште, блискиот град, кога тој имал само 3 години. Лопез (Педри)се приклучил на УД Тегеште, почнувајќи како централен бек. На свои 12 години, Педри потпишал договор за ЦФ Хувентуд Лагуна, каде играл до 2018 година.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Лас Палмас[уреди | уреди извор]

Педри станал дел од младинската постава на Лас Палмас во 2018 година од Хувентуд Лагуна.[6][7] На 15 јули 2019 година, на само 16 години, тој потпишал професионален четиригодишен договор со клубот, промовиран во првиот тим од менаџерот Пепе Мел.[8]

Тој го направил своето професионално деби на 18 август 2019 година, на возраст од само 16 години,започнувајќи во поразот на неговиот домашен терен со 0-1 против Хуеска во Сегунда дивизион.[9] Тој го постигнал својот прв професионален гол на 19 септември, со единствениот гол на натпреварот, кој придонел победа на домашен терен против Спортинг Хихон и станал најмладиот стрелец во историјата на Лас Палмас со 16 години, 9 месеци и 23 дена.[10][11]

Барселона[уреди | уреди извор]

На 2 септември 2019 година, Барселона постигнале договор со Лас Палмас за трансферот на Педри во Барселона, кој ќе важи од 1 јули 2020 година. Педри се согласи на двегодишен договор со каталонскиот клуб, кој плати 5 милиони евра за договорот, кој би се зголемил бидејќи исполнувал различни клаузули во неговиот договор. Педри, достигнал да игра во главниот тим за сезоната 2020-21, со дресот со број 16, тој го имаше своето деби на 27 септември, заменувајќи го Филипе Кутињо во победата од 4-0 на домашен терен против Вила Реал во Ла Лига. Својот прв старт бил на 17 октомври во поразот со 0-1 на гости против Гетафе. На 20 октомври, Педри го постигнал својот прв гол за клубот на своето деби во Лигата на шампионите во УЕФА, во победата со 5–1 над Ференцварош во групната фаза, откако влегол како замена во 61. минута за Ансу Фати. На 7 ноември, во победата од 5–2 на домашен терен над Реал Бетис, тој го постигнал својот прв гол во Ла Лига по асистенција од Серхи Роберто.

На 6 јануари 2021 година, Педро постигнал гол со глава против Атлетик Билбао и го асистирал вториот гол на Барселона во победата од 3–2 на теренот на Сан Мамес.[12] На 17 април, Педри го освоил првиот трофеј во својата сениорска кариера откако Барселона го победила Атлетик со 4-0 во финалето на Купот на Кралот.[13] На 8 мај, со 18 години и 164 дена, Педри го направи својот 50-ти настап за Барселона во сите натпреварувања кога започна со нерешениот резултат 0-0 против Атлетико Мадрид на Камп Ноу, со што стана вториот најмлад играч кој стигнал до оваа пресвртница по Бојан. Кркиќ, кој имал 18 години и 3 дена кога постигнал 50 настапи.[14] Во октомври 2021 година, Лопез го обнови договорот нов со Барселона кој содржел рекордна клаузула за ослободување од 1 милијарда евра (1,57 милијарди долари).[15]

Педри успеал да ја освоии наградата Златно момче што ја доделува Tuttosport за најдобар играч во европскиот фудбал до 21-годишна возраст.[3] Следната недела, тој го освоии трофејот Копа за 2021 година, доделен од страна на Франс Фудбал, за најдобар играч во светскиот фудбал до 21 година.[16]

Тој го постигнал најбрзиот гол на Дерби на Барселона во 21 век на 22 Номеври 2021 година, постигнувајќи 75 секунди во изедначеност 2-2 против Еспањол.[17][18]

На 14 април 2022 година, Педри се здоби со повреда на тетивата за време на вториот четвртфинален натпревар на Барселона во Лигата на Европа на утакмицата со Франкфурт, во кој каталонскиот клуб беа елиминирани. Последователно, беше објавено дека Педри би го пропуштило остатокот од сезоната.[19]

Својот 100-ти настап, Лопез го одбележа на 28 Јануари 2023 година. Неговиот 100-ти настап зема место во натпревар од Ла Лига против Жирона. Тој влегол во игра во 26. минута во замена за повредениот Усман Дембеле и го постигнал единствениот гол на натпреварот.[20]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера и рана сениорска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2020 година на 21 август, Педри бил повикан да игра за репрезентацијата на Шпанија до 21 година; тој подоцна го направил своето деби на 3 септември во победата на утакмицата со 1–0 на гостински терен над Македонија во квалификацискиот натпревар за Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 2021 година.[21]

Лопез го доби својот прв повик во сениорскиот тим на Шпанија од селекторот Луис Енрике пред групната фаза од квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2022 година.[22] Тој го одигра своето деби на 25 март на натпреварот против Грција.[23]

Евро 2020[уреди | уреди извор]

Во 2021 година на 24 мај, тој бил вклучен во 24-члениот тим на Луис Енрике за УЕФА Евро 2020.[24] На 14 јуни, момчето кое игра за каталонскиот клубот Барселона станал најмладиот играч што некогаш ја добил шансата да ја претставувал Шпанија на Европското првенство, кога започнал со нерешениот резултат 0-0 против Шведска на возраст од 18 години, 6 месеци и 18 дена, соборувајќи го претходниот рекорд поставен од страна на Мигел Тендиљо на Евро 1980 година.[25] Педри Лопез станал најмладиот играч кој некогаш настапил во елминациските натпревари на Европското првенство кога започнал во осминафиналето против Хрватска, на возраст од само 18 години и 215 дена. Тој си постигнал не намерен автогол кога голманот на Шпанија, Унаи Симон не успелал да го контролира својот долг заден пас. Шпанија на крајот го победи натпреварот со 5-3 во продолжението.[26][27] Тој ги одигра сите, освен само една минута од шесте натпревари на Шпанија, и имаше големо влијание врз Шпанија до полуфиналето, каде што за жал беа поразени со 4-2, на пенали од евентуалниот победник Италија, по ремито 1-1 по продолженијата; за време на последниот натпревар, тој направил 65 од 66 додавања што ги испроба.[28][29] За неговите феноменални изведби, тој бил избран за млад играч на турнирот,[29] и бил единствениот шпански играч на турнирот кој бил именуван во Тимот на турнирот.[30]

Летни олимписки игри 2020 година[уреди | уреди извор]

Педри добил повик од страна на репрезентацијата на Шпанија за Летните олимписки игри 2020 година.[31] Потегот да се вклучи Педри во олимпискиот тим на Шпанија привлекло голем број на критики од Барселона, при што менаџерот Роналд Куман одлуката да го повика Педри на два меѓународни турнири во истото лето ја означи како „премногу“.[32] На 22 јули, тој ги одиграл цели 90 минути во отварањето 0–0 на Шпанија против репрезентацијата на Египет. Натпреварот бил 66-ти за Педри во таа сезона.[33] Во финалето, 73-тиот натпревар на Педри во сезоната, Шпанија претрпе минимален пораз од Бразил со 2-1 во продолжението.[34]

Светско првенство во ФИФА 2022 година[уреди | уреди извор]

Педри бил именуван во тимот на Шпанија за Светското првенство во ФИФА 2022 година кое било одржано во Катар. [35] Тој започнал во сите четири натпревари на Шпанија, а подоцна биле исфрлени од репрезентацијата на Мароко во осминафиналето на пенали.[36]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Педри обично игра во средниот ред, што му овозможува да шета на теренот. Тој сака да ги зазема централните области и да работи меѓу линиите, иако е способен да се движи многу широко и да трча кон линијата на допир за да создаде шанси за соиграчите. Исто така знае многу да се жртвува за одбраната, паѓа длабоко во одбраната за да ја земе топката. Тој обично игра или на левото или на десното крило, па дури и со број 8.[1][37][38][39] Првично играл како крилен напаѓач, но подоцна бил преместен да игра на позиција централен среден ред, иако може да игра и како офанзивен играч за врска, како и во неколку други офанзивни и среден ред. Лопез, повремено бил користен како дефанзивен играч, па дури и како центарфор.

Педри е многу брз, интелигентен, креативен и напорен играч, кој е многу познат по неговите одлични технички вештини, контрола на топката, додавање, свесност и визија, како и неговата огромна способност да управува во доста тесни простори, да ги искористи празнините и игра на последната топка или продорни додавања, што го прави ефикасен плејмејкер.[40][41][42][43][44][45][46][47] Покрај тоа, тој исто така е високо ценет поради неговите вештини за дриблинг, неговата издржливост, неговата мирна смиреност под притисок и неговата способност да игра со двете нозе.[1] Неговата улога била мецала во италијанските спортски медиуми.[48] Неговата мала рамка, квалитети, позиција и стил на игра го наведоа да се спореди со поранешните играчи на Барселона како Чави,[40][49] Андрес Иниеста,[50][51][52] Михаел Лаудруп,[52] и Лионел Меси.[47][53][54]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на натпревар одигран на 6 декември 2022 година[55]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона лига Националниот куп Европа Друго Вкупно
Поделба Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Лас Палмас 2019–20 Сегунда дивизион 36 4 1 0 - - 37 4
Барселона 2020–21 Ла Лига 37 3 6 0 7 [б 1] 1 2 [б 2] 0 52 4
2021–22 12 3 1 1 8 [б 3] 1 1 [lower-alpha 2] 0 22 5
2022–23 21 6 1 0 6 [б 4] 0 2 [б 5] 1 30 7
Вкупно 70 12 8 1 21 2 5 1 104 16
Вкупно кариера 106 16 9 1 21 2 5 1 141 20


Меѓународен[уреди | уреди извор]

Обновено на натпревар одигран на 6 декември 2022 година[56]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација година Апликации Цели
Шпанија 2021 година 10 0
2022 година 8 0
Вкупно 18 0

Почести[уреди | уреди извор]

 • Копа дел Реј : 2020–21 година [57]
 • Суперкуп на Шпанија : 2022–23 [58]

Шпанија U23

Индивидуален

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „I 50 migliori teenager al mondo“ (италијански). sport.sky.it. 5 February 2021. Посетено на 17 July 2021.
 2. 2,0 2,1 „Pedri wins Golden Boy award for 2021 with Barcelona midfielder named best U21 in world“. The Athletic. 22 November 2021. Посетено на 22 November 2021.
 3. 3,0 3,1 „Golden Boy 2021, è Pedri il nuovo "Ragazzo d'Oro" di Tuttosport“. Tuttosport. 22 November 2021. Посетено на 22 November 2021.
 4. „Pedri: "Fui muy feliz en las piscinas de Bajamar" [Pedri does not forget his origins; "I was very happy in the swimming pools of Bajamar"] (шпански). La Laguna TF. 15 August 2022. Посетено на 16 September 2022.
 5. „Pedri, la joven realidad y figura de España en la Copa del Mundo 2022“. ESPN (spanish). 25 July 2022. Посетено на 27 July 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „El Tenerife desestimó a Pedri porque era pequeñito y flaco“ [Tenerife discarded Pedri because he was small and weak] (шпански). Tinta Amarilla. 4 September 2019. Посетено на 10 September 2019.
 7. 'Pedri', el tinerfeño que Pepe Mel quiere para la a UD Las Palmas“ ['Pedri', the tinerfeño who Pepe Mal wants for Las Palmas] (шпански). El Diario. 6 July 2019. Посетено на 19 August 2019.
 8. „El juvenil Pedri firma contrato profesional con la UD Las Palmas“ [The juvenil Pedri signs professional contract with UD Las Palmas] (шпански). UD Las Palmas. 15 July 2019. Посетено на 19 August 2019.
 9. „El Huesca se lleva el triunfo gracias a un gol de Álex Gallar en la segunda parte“ [Huesca get the triumph thanks to an Álex Gallar goal in the second half] (шпански). Marca. 18 August 2019. Посетено на 19 August 2019.
 10. „Pedri es una estrella: golazo y primera victoria de Las Palmas“ [Pedri is a star: great goal and first win for Las Palmas] (шпански). Diario AS. 20 September 2019. Посетено на 13 October 2019.
 11. „10 things about Pedri“. FC Barcelona (англиски). Посетено на 17 August 2020.
 12. Marsden, Sam (7 January 2021). „Messi, Pedri both 9/10 as Barca's present, and future key comeback win at Bilbao“. ESPN. Посетено на 12 January 2021.
 13. „FC Barcelona win their 31st Copa del Rey title“. FC Barcelona. 17 April 2021. Посетено на 23 May 2021.
 14. „Pedri: Second youngest Barça player to make 50 appearances“. FC Barcelona. 8 May 2021. Посетено на 23 May 2021.
 15. „Pedri: New Barcelona contract, October 2021“. ESPN. 14 October 2021. Посетено на 14 May 2021.
 16. 16,0 16,1 „Follow live updates from the 2021 Ballon d'Or“. The Independent. 29 November 2021. Архивирано од изворникот на 25 May 2022. Посетено на 30 November 2021."Follow live updates from the 2021 Ballon d'Or".
 17. „De Jong grabs late Barcelona equaliser“. BBC Sport. 13 February 2022.
 18. „Caramelo de Alba, gol de Pedri y el Barça abrió la lata en el 2'. BeSoccer (шпански). 13 February 2022.
 19. „Hamstring injury means Pedri is set to miss the rest of the season“. MARCA (англиски). 15 April 2022. Посетено на 15 April 2022.
 20. Hindle, Thomas (28 January 2023). „100 Barcelona appearances at 20 years old! Why Pedri is already 'one of the best midfielders in the world' according to Xavi“. Goal. Посетено на 28 January 2023.
 21. „34 debutantes en la sub-21 desde que empezó la fase de clasificación“ (шпански). SE Fútbol. 4 September 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-08. Посетено на 8 August 2021.
 22. Brennan, Feargal (14 March 2021). „Barcelona star Pedri set for debut Spain senior call up“. Football España. Посетено на 15 March 2021.
 23. „Spain v Greece game report“. FIFA. 25 March 2021. Архивирано од изворникот на 1 April 2021.
 24. Braidwood, Jamie (24 May 2021). „Euro 2020 news LIVE: Sergio Ramos left out of Spain squad plus latest before England announcement“. The Independent. Архивирано од изворникот на 25 May 2022. Посетено на 24 May 2021.
 25. „Pedri, Spain's youngest ever player at European Championship“. www.fcbarcelona.com. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 26. del Río, José (28 June 2021). „Unai Simon's horrific mistake for Croatia's opener“. Marca. Посетено на 7 July 2021.
 27. „Unai Simon and Pedri team up for shocking Spain own goal - but keeper gains 'redemption'. BBC Sport. 28 June 2021. Посетено на 7 July 2021.
 28. „Italy 1-1 Spain (pens: 4-2): Azzurri hold nerve to reach EURO final“. UEFA.com. 6 July 2021. Посетено на 7 July 2021.
 29. 29,0 29,1 29,2 „Pedri named Euro 2020 Young Player of the Tournament“. UEFA. 11 July 2021. Посетено на 11 July 2021."Pedri named Euro 2020 Young Player of the Tournament".
 30. 30,0 30,1 „UEFA Euro 2020 Team of the Tournament revealed“. UEFA. 13 July 2021. Посетено на 13 July 2021."UEFA Euro 2020 Team of the Tournament revealed".
 31. „Pedri, Garcia & Torres among Spain's Euro 2020 players named in Tokyo Olympics squad“. Goal. 29 June 2021. Посетено на 25 July 2021.
 32. 'The Olympics is not football' - Why Barcelona tried to block Pedri's latest Spain selection“. Goal. 15 July 2021. Посетено на 25 July 2021.
 33. „Pedri keeps rolling with game 66 of his season in Spain's Olympics opener“. The Guardian. 22 July 2021. Посетено на 25 July 2021.
 34. „Tokyo 2020: FC Barcelona Olympic Diary“. FC Barcelona. 7 August 2021. Посетено на 7 August 2021.
 35. „Spain at the 2022 World Cup: who is in Luis Enrique's 26-man squad?“. Reuters. 14 November 2022. Посетено на 10 December 2022.
 36. „World Cup: Morocco beat Spain on penalties to reach quarter-finals“. bbc.com. 6 December 2022. Посетено на 10 December 2022.
 37. „Pedri - Player Profile and The Reason Why Barcelona Signed Him“. FootTheBall (англиски). 8 February 2021. Посетено на 9 February 2021.
 38. „Could Pedri be 'skint' Barcelona's saviour?“. BBC Sport. 24 November 2020. Посетено на 17 July 2021.
 39. „30 talenti da tenere d'occhio nel 2021“. sport.sky.it (италијански). 1 January 2021. Посетено на 17 July 2021.
 40. 40,0 40,1 „Euro 2020 Pedri González Spain“. TSN. 1 July 2021. Посетено на 17 July 2021.
 41. „Who are the 39 best male players age 21 or under?“. ESPN.com (англиски). 29 April 2021. Посетено на 17 July 2021.
 42. Lowe, Sid (23 December 2020). „Has Lionel Messi's potential successor made him fall for football again?“. the Guardian. Посетено на 17 July 2021.
 43. „Pedri: From Real Madrid rejection to breaking through at Barcelona“. Marca. 19 October 2020. Посетено на 17 July 2021.
 44. „I 50 giovani da seguire nel 2021 secondo l'Uefa“ (италијански). sport.sky.it. 5 January 2021. Посетено на 17 July 2021.
 45. „Messi finds playmaking partner in 18-year-old Pedri“. USA Today. 7 January 2021. Посетено на 17 July 2021.
 46. „AP Interview: Pedri brings back brilliance to Barça midfield“. The Toronto Star. 1 February 2021. Посетено на 17 July 2021.
 47. 47,0 47,1 „Messi remains Barcelona's talisman, but Pedri is the future“. ESPN.com. 1 December 2020. Посетено на 11 October 2021.
 48. „Si decide in mezzo: Spagna maestra, ma l'Italia non è più classe operaia“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 6 July 2021. Посетено на 17 July 2021.
 49. Singh Devgan, Arjun (19 July 2021). „Golden Boy Award 2021: 5 Most Valuable Nominees“. 90min.com. Посетено на 11 October 2021.
 50. Dean, Sam (31 March 2021). „Project 2000: Pedri is Barcelona's 'new Iniesta' - and may yet convince Lionel Messi to stay“. The Telegraph. Посетено на 11 October 2021.
 51. Gispert, Ignasi Oliva (21 November 2019). „Pedri: The 'new Iniesta' that Barcelona moved quickly to sign“. www.goal.com. Посетено на 11 October 2021.
 52. 52,0 52,1 „Ronald Koeman: "Pedri must be the new Laudrup or the new Iniesta". Football España. 13 February 2021. Посетено на 11 October 2021.
 53. „Barcelona warned against rushing Pedri into next Messi role as Rivaldo calls for patience with teenager“. www.goal.com. 9 January 2021. Посетено на 11 October 2021.
 54. „Calcio. Il Barcellona blinda Pedri fino al 2026 con super clausola da 1 miliardo“. Rainews (италијански). 14 October 2021. Посетено на 16 October 2021.
 55. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SW.
 56. „Pedri“. EU-Football.info. Посетено на 14 June 2021.
 57. Lowe, Sid (17 April 2021). „Messi stars as Barcelona thrash Athletic Bilbao to lift Copa del Rey“. The Guardian. Посетено на 19 April 2021.
 58. Baynes, Ciaran (15 January 2023). „Real Madrid 1-3 Barcelona: Gavi stars as Barca dominate to win Spanish Super Cup“. Euro Sport. Посетено на 16 January 2023.
 59. „Champions League breakthrough team of 2020“. UEFA. 30 December 2020. Посетено на 1 January 2021.
 60. „Pedri wins 2020/21 Aldo Rovira Award“. BeSoccer. 30 September 2021. Посетено на 22 October 2021.
 61. „IFFHS Men's Youth (U20) World Best Player 2021“. IFFHS. 2 December 2021. Архивирано од изворникот на 2 December 2021. Посетено на 2 December 2021.
 62. „IFFHS MEN'S YOUTH (U20) WORLD TEAM OF THE YEAR 2021“. 9 December 2021.
 63. „IFFHS MEN'S WORLD YOUTH (U20) TEAM 2022“. 12 January 2023.
 64. „IFFHS MEN'S YOUTH CONTINENTAL TEAMS OF THE YEAR 2021 - UEFA“. 10 January 2022.
 65. „FFHS MEN'S CONTINENTAL YOUTH (U20) TEAMS 2022 - UEFA“. 26 January 2023.
 66. „LaLiga Santader Team of the Season“. EA. 19 May 2022. Посетено на 21 August 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:FC Barcelona squad


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.