Серхи Роберто

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Серхи Роберто
2012 2013 - Sergi Roberto.jpg
Роберто играјќи за ФК Барселона Б во 2012
Лични податоци
Полно име Серхи Роберто Карницер[1]
Роден на 7 февруари 1992 (1992-02-07) (28 г.)
Роден во Реус, Шпанија
Висина &100000000000001780000001,78 м[1]
Позиција Дефанзивец / Средина
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Барселона
Број 20
Младинска кариера
2000–2004 Сантес Круес
2004–2006 Гимнастик
2006–2009 ФК Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2013 ФК Барселона Б 106 (7)
2010– ФК Барселона 142 (1)
Репрезентација
2008–2009 Шпанија до 19 11 (3)
2010–2011 Шпанија до 19 9 (0)
2011 Шпанија до 20 5 (1)
2011–2014 Шпанија до 21 14 (2)
2016– Шпанија 3 (1)
2011– Каталонија 6 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 9 April 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 December 2016

Серхи Роберто Карницер (каталонски изговор: [ˈsɛɾʒi ruˈβɛɾtu], роден на 7 февруари 1992) е шпанкси фудбалер кој моментално настапува за ФК Барселона на позицијата централен играч за врска, но понекогаш и како дефанзивец.[2]

Клупска кариера[edit | edit source]

Роден во Тарагона, Каталонија, Роберто започнал да игра фудбал со локалните УЕ Бари и Сатнтес Круз на возраст од 8 години ,[3][4] пристигнa во младинската школа на Барселона шест години подоцна од соседите Гимнастик де ла Тарагона.[5] Во сезоната 2009–10, на само 17 годишна возраст, тој за прв пат настапи за Барселона Б,со придонес од 22 натпревари со што тимот се вратил во втората шпанска лига, популарната Сегунда.

На 10 ноември 2010 година, Роберто го направи своето деби за првиот тим, одигра во вторато полувреме во победата против АД Сеута во сезоната 2010-11 во Копа дел Реј со вкупен реултат 7-1.[6] На 27 април следната година тој го направи својот прв настап во Лигата на Шампионите , влегувајќи како замена за Давид Виља во последната минута во победата против Реал Мадрид со 2- 0 во сезоната 2010-11 во УЕФА Лигата на шампионите.[7]

Роберто прв пат се појави во Ла Лига на 21 мај 2011 година, играјќи ги сите 90 минути во 3-1 победа над Малага во 2010-11 сезона на Ла Лига во последната рунда .[8] Својот прв старт за првиот тим дојде на 6-ти декември истата година, против ФК БАТЕ Борисов во сезоната 2011-12 во УЕФА Лигата на Шампионите, каде што тогашниот менаџер Пеп Гвардиола ги одмори сите негови стартери за претстојните Ел Класико :натпревари, а во 35-та минута, тој го отвори резултатот со погодок во победата од 4-0 на домашен терен. [9]

Во само својот трет официјален настап за првиот тим на Барселона, на 12 јануари 2012 година, Роберто го постигна својот втор гол, помагајќи на Барселона да ја победи Осасуна со 2-1 во сезоната 2011-12 во Копа дел Реј.[10] На 16 декември 2014 година, исто така, во Копа дел Реј конкуренцијата, тој го постигна својот трет, придонесувајќи за 8-1 и демолирање на СД Хуеска на Камп Ноу .[11]

Во сезоната 2015-16 во Ла Лига, откако ќе биде прекумерен од страна на менаџерот Луис Енрике за само месец дена тој станал вишок на барањата,[12][13] Роберто се појавил подоцна како десен бек во неколку натпревари.[14][15] Во два последователни натпревари против ФК Атлетик Билбао во јануари 2016 година, еден во Ла Лига , а другиот во Копа дел Реј , тој настапил од другата страна на бековската линија на местото на повредениот Жорди Алба,[16] но се случува да сигра во дури седум различни позиции[2]

На 20 август 2016 година, Роберто започна како десен бек и обезбеди две асистенции во победата со 6-2 дома против ФК Реал Бетис во првиот натпревар во сезоната 2016-17.[17] На 24 септември, на истата позиција, тој повторно придонесе со две асистенции во победата од 5-0 против ФК Спортинг Хихон .[18]

На 8 март 2017 година, Роберто го постигна конечниот гол за Барселона во 95 минута, како дел од победата од 6-1 против ФК Париз Сен Жермен во реваншот од УЕФА Лига на Шампиони , што ја направи Барселона првиот клуб во историјата што надокнадила четири гола дефицит во конкуренција.[19][20]

Репрезентативна кариера[edit | edit source]

Роберто го направи своето деби за репрезентацијата под 21 година на 5 септември 2011 година, каде што ги одигра последните четири минути со победа од 2-0 во Луго над Грузија за УЕФА Европското првенство 2013 под-21 квалификациите. [22] Тој својот прв повик за најдобриот шпански тим го доби во март 2016 година, за пријателските натпревари против Романија и Италија. [23] Неговиот деби се одржа во натпреварот против Романија,со ремито 0-0 во Клуж-Напока. [24]

Sergi Roberto 2013 Catalonia (2).jpg

Наводи[edit | edit source]

 1. 1,0 1,1 „S. Roberto“. FC Barcelona. конс. 13 November 2015. 
 2. 2,0 2,1 „Sergi Roberto is ‘Mr.Versatile’“. FC Barcelona. 19 January 2016. конс. 21 January 2016. 
 3. El fax que le cambió la vida a Sergi Roberto (The fax that changed the life of Sergi Roberto); Sport, 13 November 2015 (in Spanish)
 4. „Reus, la cantera del Barça“ [Reus, Barça's youth system] (Spanish). Mundo Deportivo. 27 July 2012. конс. 29 January 2016. 
 5. Youth: Sergi Roberto aims to make a future at Barça; Total Barça, 21 March 2010
 6. Hay Barça para rato (We have Barça for a long time); Marca, 11 November 2010 (in Spanish)
 7. Ten-man Madrid undone by Messi magic; UEFA.com, 27 April 2011
 8. Second XI ease to win; ESPN Soccernet, 21 May 2011
 9. Youthful Barcelona breeze past BATE; UEFA.com, 6 December 2011
 10. Messi enciende las antiniebla (Messi turns fog lamps on); Marca, 12 January 2012 (in Spanish)
 11. „Barcelona 8–1 Huesca (agg 12–1): Pedro nets first-half hat-trick as Catalan giants cruise through to Copa del Rey last 16“. Daily Mail. 16 December 2014. конс. 17 December 2014. 
 12. „El extraño caso de Sergi Roberto“ [The strange case of Sergi Roberto] (Spanish). Mundo Deportivo. 2 November 2013. конс. 23 November 2015. 
 13. „Sergi Roberto, la decisión más inteligente de Luis Enrique“ [Sergi Roberto, Luis Enrique's smartest decision] (Spanish). Eurosport. 2 October 2015. конс. 13 November 2015. 
 14. „Revealed: How Luis Enrique convinced Sergi Roberto to switch to right-back“. Sport. 2 September 2015. конс. 29 September 2015. 
 15. „Eusebio Sacristán: Sergi Roberto será el futuro lateral derecho del Barcelona“ [Eusebio Sacristán: Sergi Roberto with be Barcelona's future right-back] (Spanish). Goal.com. 3 October 2015. конс. 13 November 2015. 
 16. „Sergi Roberto, el comodín de Luis Enrique“ [Sergi Roberto, Luis Enrique's joker] (Spanish). Marca. 20 January 2016. конс. 20 January 2016. 
 17. „Barcelona: Suarez and Messi share limelight, but Sergi Roberto subtly emerges as a key“. The National. 21 August 2016. конс. 21 August 2016. 
 18. Barcelona coach Luis Enrique praises 'quality' right-back Sergi Roberto“, ESPN FC, 24 септември 2016 (посет. 25 септември 2016 г).
 19. „Barcelona complete stunning six-goal comeback against PSG“. ESPN FC. 8 March 2017. конс. 8 March 2017. 
 20. Barcelona shatter PSG as Roberto caps absurd 6–1 comeback win“, The Guardian, 8 март 2017 (посет. 9 март 2017 г).

Надворешни врски[edit | edit source]