Ел Класико

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ел Класико [1] е името дадено на било кој фудбалски натпревар помеѓу ривалските клубови ФК Барселона и Реал Мадрид . Првично се однесува на натпреварите што се одржуваат во шпанското првенство, терминот сега го вклучува секој натпревар помеѓу клубовите, како што се во Лигата на шампионите на УЕФА и Купот на кралот . Освен финалето на Лигата на шампионите на УЕФА, тој се смета за еден од најголемите клупски фудбалски натпревари во светот и е меѓу најгледаните годишни спортски настани.[2][3][4] Натпревар познат по својот интензитет, имаше незаборавни прослави на голови од двата тима, често со исмејување на противникот.[5][6]

Ривалството настанува бидејќи Мадрид и Барселона се двата најголеми града во Шпанија и понекогаш се поистоветуваат со спротивставени политички позиции, при што се смета дека Реал Мадрид го претставува шпанскиот национализам, а Барселона се смета за претставник на каталонскиот национализам .[7][8] Ривалството се смета за едно од најголемите во светскиот спорт.[9][10][11] Двата клуба се меѓу најбогатите и најуспешните фудбалски клубови во светот; во 2014 година Форбс ги рангираше Барселона и Реал Мадрид за двата највредни спортски тима во светот.[3] Двата клуба имаат глобална база на навивачи; тие се двата најследени спортски тима во светот на друштвените мрежи.[12][13]

Реал Мадрид води во директни резултати во натпреварувачките натпревари со 100 победи наспроти 97 на Барселона со 52 нерешени средби; Барселона води во егзибициони натпревари со 19 победи наспроти мадриѓаните 4 со 10 нерешени и во вкупните натпревари со 116 победи пред Мадрид 104 со 62 нерешени од натпреварот одигран на 20 март 2022 година кој заврши 0-4 со водство на Барселона. Заедно со Атлетик Билбао, тие се единствените клубови во Ла Лига кои никогаш не испаднале.

Ривалство[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Сантјаго Бернабеу . Домашните навивачи го истакнуваат белото на Реал Мадрид пред Ел Класико. Шпанските знамиња се исто така вообичаена глетка на натпреварите со Реал Мадрид.
Камп Ноу . Домашните навивачи на ФК Барселона прават мозаик од каталонското знаме пред Ел Класико. Горниот десен агол на грбот на клубот, исто така, има каталонско знаме.
 1. „el clásico, en minúscula y sin comillas“. fundeu.es (шпански). Посетено на 2 March 2020.
 2. Stevenson, Johanthan (12 December 2008). „Barca & Real renew El Clasico rivalry“. BBC Sport. Посетено на 15 August 2010.
 3. 3,0 3,1 "Lionel Messi Reaches $50 Million-A-Year Deal With Barcelona". Forbes. Retrieved 1 October 2014
 4. Benjamin Morris. „Is Messi vs. Ronaldo Bigger Than The Super Bowl?“. FiveThirtyEight.
 5. „Real Madrid-Barcelona: Celebrations in enemy territory“. Marca. Посетено на 9 October 2018.
 6. El Clasico: Real Madrid Vs Barcelona • Fights, Fouls, Dives & Red Cards
 7. „Castilian Oppression v Catalan Nationalism – "El Gran Classico". Footballblog.co.uk. 2 September 2009. Архивирано од изворникот на 2014-09-02. Посетено на 20 October 2013.
 8. „Barcelona in the strange and symbolic eye of a storm over Catalonia“. The Guardian. 2 October 2017. Посетено на 9 January 2018.
 9. „AFP: Barcelona vs Real Madrid rivalry comes to the fore“. 14 April 2011. Посетено на 20 October 2013.
 10. Rookwood, Dan (28 August 2002). „The bitterest rivalry in world football“. The Guardian. London.
 11. "El Clasico: When stars collide". FIFA.com. Retrieved 21 October 2014
 12. "Barça, the most loved club in the world". Marca. Retrieved 8 May 2015
 13. Ozanian, Mike. „Barcelona becomes first sports team to have 50 million Facebook fans“. Forbes.com.