Вила Реал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плоштадот во Вила Реал

Вила Реал (Vila Real) е значаен град во Португалија, сместен во неговиот северен дел. Градот е седиште на истоимениот округ, каде сочинува една од општините. Во 2011 година имало 51.850,[1] на површина од 378,80 км2.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Вила Реал се наоѓа во северниот дел на Португалија. Од главниот града Лисабон, градот е оддалечен 420 километри северно, а од Порто 100 километри источно.

Релјеф: Вила Реал се наоѓа во планинско подрачје на северозападниот дела од Пиринејскиот Полуостров. Планинското подрачје околу градаот се вика Трасос Монтес. На градот се издига планината Марао. Подрачјето на градот е високо поставено, ридско и ретко населено. Надморската височина на градот е 400–450 m.

Клима: Климата во Вила Реал е блага умерено континентална клима со значајно влијание од Атлантскиот Океан и Голфската струја.

Вода: Вила Реал лежи на малите реки Коржо и Кабрил.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на градот е населено уште од времето на праисторијата. Корените на денешното население се поврзуваат со среден век, кога тука било средиштето на христијанските цркви за околното подрачје. Вила Реал ги добил градските права во 1925 година.

Градот стагнирал во последниве векови, но градската економија започнала од 1980-те години, односно во XX век.

Население[уреди | уреди извор]

По последните проценки од 2009 година општината Вила Реал има околу 52 илјади жители, од кои околу 27 илјади живеат на градскоти подручје.

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ITDS, Rui Campos, Pedro Senos. „Statistics Portugal“. Ine.pt. Посетено на 2016-07-29.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. [1][мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]