Златно момче (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златно момче
João Félix 2019.jpg
Жоао Феликс добитник на наградата за 2019
СпортФудбал
ДржаваИталија Италија
Доделена одTuttosport
Историја
Прва награда2003
Изданија17
Прв победникХоландија Рафаел ван дер Варт
ПоследенПортугалија Жоао Феликс
Вебсајтtuttosport.com

Златно момче (англиски: Golden Boy) — годишна фудбалска награда која се доделува од спортски новинари за млади фудбалери кој играат во Европа и се смета дека бил најимпресивни во текот на една календарска година (две половини од две одделни сезони). Сите номинирани играчи мора да бидат на возраст под 21 година и да играат во највисоката фудбалска лига во една држава.

Победници[уреди | уреди извор]

Рафаел ван дер Варт, добитник на првата награда.
Година Победник Клуб(ови) Позиција Дата на раѓање Наводи
2003 Холандија Рафаел ван дер Варт Холандија Ајакс Ајакс среден ред 1983 [1]
2004 Англија Вејн Руни Англија Евертон Евертон
Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
напаѓач 1985 [1]
2005 Аргентина Лионел Меси Шпанија Барселона Барселона напаѓач 1987 [1]
2006 Шпанија Сеск Фабрегас Англија Арсенал Арсенал напаѓач 1987 [1]
2007 Аргентина Серхио Агуеро Шпанија Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид напаѓач 1988 [1]
2008 Бразил Андерсон Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед среден ред 1988 [2]
2009 Бразил Алешандре Пато Италија Милан Милан напаѓач 1989 [3]
2010 Италија Марио Балотели Италија Интер Интер
Англија Манчестер Сити Манчестер Сити
напаѓач 1990 [4]
2011 Германија Марио Геце Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд среден ред 1992 [5]
2012 Шпанија Иско Шпанија Малага Малага среден ред 1992 [6]
2013 Франција Пол Погба Италија Јувентус Јувентус среден ред 1993 [7]
2014 Англија Рахим Стерлинг Англија Ливерпул Ливерпул среден ред 1994 [8]
2015 Франција Антони Марсијал Франција Монако Монако
Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
напаѓач 1995 [9]
2016 Португалија Ренато Санчес Португалија Бенфика Бенфика
Германија Бајерн Минхен Бајерн Минхен
среден ред 1997 [10]
2017 Франција Килијан Мбапе Франција Монако Монако
Франција Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
напаѓач 1998 [11]
2018 Холандија Матајс де Лихт Холандија Ајакс Ајакс одбрана 1999 [12]
2019 Португалија Жоао Феликс Португалија Бенфика Бенфика
Шпанија Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
напаѓач 1999 [13]

Добитници на наградата по позиција[уреди | уреди извор]

Обновено на 28 ноември 2019
Позиција Победник
среден ред &100000000000000080000008
напаѓач &100000000000000080000008
одбрана &100000000000000010000001

Добитници на наградата по држава[уреди | уреди извор]

Обновено на 28 ноември 2019
Држава Победник Година
Франција Франција &100000000000000030000003 2013, 2015, 2017
Холандија Холандија &100000000000000020000002 2003, 2018
Англија Англија 2004, 2014
Аргентина Аргентина 2005, 2007
Шпанија Шпанија 2006, 2012
Бразил Бразил 2008, 2009
Португалија Португалија 2016, 2019
Италија Италија &100000000000000010000001 2010
Германија Германија 2011

Добитници на наградата по клубови[уреди | уреди извор]

Обновено на 28 ноември 2019

Година во болд го дели добитникот со друг клуб.

Клуб Победник Година
Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед &100000000000000030000003 2004[б 1], 2008, 2015[б 2]
Франција Монако Монако &100000000000000020000002 2015,[б 3] 2017[б 4]
Холандија Ајакс Ајакс 2003, 2018
Шпанија Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 2007, 2019[б 5]
Португалија Бенфика Бенфика 2016[б 6], 2019[б 7]
Англија Евертон Евертон &100000000000000010000001 2004[б 3]
Шпанија Барселона Барселона 2005
Англија Арсенал Арсенал 2006
Италија Милан Милан 2009
Англија Манчестер Сити Манчестер Сити 2010[б 8]
Шпанија Интер Интер 2010[б 9]
Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 2011
Шпанија Малага Малага 2012
Италија Јувентус Јувентус 2013
Англија Ливерпул Ливерпул 2014
Германија Бајерн Минхен Бајерн Минхен 2016[б 5]
Франција Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 2017[б 2]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Golden Boy: l'Albo d'Oro“. tuttosport.com. 6 December 2008. Архивирано од изворникот на 1 November 2012. Посетено на 16 May 2012.
 2. „È Anderson il Golden Boy 2008 di Tuttosport“. tuttosport.com. 6 December 2008. Архивирано од изворникот на 21 October 2012. Посетено на 14 May 2012.
 3. „Pato vince il Golden Boy 2009: "Magari emulare Messi...". tuttosport.com. 13 December 2009. Архивирано од изворникот на 21 October 2012. Посетено на 14 May 2012.
 4. „Balotelli, Golden Boy 2010: "Un giorno sarò del Milan". tuttosport.com. 21 December 2010. Архивирано од изворникот на 3 January 2012. Посетено на 14 May 2012.
 5. „Borussia Dortmund's Mario Gotze lands 'Golden Boy' award for 2011“. Goal.com. Dec 5, 2011. Посетено на 13 September 2013.
 6. „Isco wins the 2012 Golden Boy award“. insidespanishfootball.com. 22 December 2012. Архивирано од изворникот на 13 November 2013. Посетено на 13 September 2013.
 7. „Pogba wins the 2013 Golden Boy award“. tuttosport.com. 4 December 2013. Архивирано од изворникот на 7 December 2013. Посетено на 4 December 2013.
 8. „Raheem Sterling named Europe's Golden Boy after excellent year at Liverpool FC“. Liverpool Echo. 20 December 2014. Посетено на 20 December 2014.
 9. „Anthony Martial élu Golden Boy 2015“. L'Équipe (француски). 19 December 2015. Посетено на 19 December 2015.
 10. „Renato Sanches è il Golden Boy 2016 di Tuttosport“ [Renato Sanches is Tuttosport's Golden Boy 2016] (италијански). Tuttosport. 24 October 2016. Посетено на 24 October 2016.
 11. „Golden Boy, "Le Roi" Mbappé: è il vincitore del 2017“ [Mbappé wins Tuttosport's Golden Boy 2017 award] (италијански). Tuttosport. 23 October 2017. Посетено на 23 October 2017.
 12. „De Ligt wins 2018 Golden Boy“. Football Italia. 17 December 2018. Посетено на 17 December 2018.
 13. „Il profilo del Golden Boy João Félix: il predestinato“. Tuttosport. 27 November 2019. Посетено на 27 November 2019.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.